6. Hristiyanlık Batı'da yayılmasaydı.
Sonuç: Batı'nın bilimde ilerlemesi ve aydınlanması çok daha erken başlardı ve yaklaşık 1000 yıl sürerdi.
Fransız filozof Charles Renovier'ün alternatif tarih ön görüsüne göre, Roma İmparatorluğu sayesinde Hristiyanlık Batı'ya gelmeseydi Avrupa bir milenyum daha aydınlanma kültürünü devam ettirirdi. Tabii bu görüşün, bir ateist olmasa da dini açıdan bir bağlılığı olmayan filozof Renouvier'den geldiğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.

7. Beatles 1966 yılında ayrılsaydı.
Sonuç: Amerika Başkanı Ronald Reagen suikasta uğrardı.
Bu örneğimiz oldukça hayal ürünü. Edward Morris'in hikayesi Imagine'a göre Beatles, İsa'dan daha meşhur olduğunu söylediğinde yasaklansaydı grup dağılırdı ve hayata küsmüş olan John Lennon, Beatles'a karşı olan Başkan Reagen'ın suikastinde rol alırdı.

8. Romalılar Varus Savaşını kazansaydı.
Sonuç: Dünyada kimse İngilizce konuşmuyor olurdu.
Robert Cowley tarafından düzenlenen "What If?" makalesine göre, Roman lejyonları ve Germenler arasındaki Varus Savaşı'nı Romalılar kazansaydı Dünya Tarihi tamamen bambaşka olurdu. Roma İmparatorluğu, tarih sahnesinden daha geç silinirdi ve bu da İngilizce'nin yok oluşuna sebep olurdu. (Varus Savaşı'nda Germenler tarafından pusuya düşürülen ve büyük bir yenilgi alan Romalılar bir daha Cermanya'yı fethetmeye davranamadı.)

9. Protestan Reformu gerçekleşmeseydi.
Sonuç: Hristiyanlık hüküm sürmeye devam ederken bilimsel gelişmeler çok daha ertelenirdi.
Kingsley Amis'in ödüllü romanına göre, Martin Luther Katolik Kilisesi ile uzlaşsaydı, sonunda Papa olurdu ve bu bildiğimiz Avrupa'yı bambaşka bir yer yapardı. Avrupa 1976'ya kadar Vatikan tarafından yönetilirdi, teknolojik gelişmeler yavaşlardı ve elektrik yasaklanırdı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.