Güncel

Düşünce ile hareket eden yapay el geliştirildi

Düşünce ile hareket eden yapay el felclilere umut oldu.

Düşünce ile hareket eden yapay el geliştirildi

ABD'nin Pittsburgh Üniversitesi'nden araştırmacı Andrew Schwartz ve ekibi, yaptıkları çalışma ile diğer sistemlerden farklı olarak, bilgisayarda beynin uzuvların kontrolünü sağlama şeklini taklit eden bir algoritma programı geliştirdiler.

Çıkan sonuca göre elektrotlar aracılığıyla beynin hareketlerden sorumlu bölgesi tarafından gönderilen sinyaller ''robot el'' tarafından tespit edilebiliyor.

1355724182_153492.jpg

13 yıl önce bir hastalık nedeniyle 4 uzvunu kullanamayan 52 yaşındaki bir kadının beyninin sol motor korteks bölümüne Şubat ayında iki mikroelektrot ağı yerleştiren ekip, ameliyattan iki hafta sonra el protezi ile bağlantı sağlamayı başardı.

İkinci günden itibaren düşünce gücü ile yapay elini oynatmayı başaran hasta, nesneleri tutmak, üst üste dizmek gibi 14 haftalık alıştırmalara başlatıldı. Hasta alıştırmalarda yüzde 91,6 tamamlama başarısı gösterdi ve giderek hızlandı.

Araştırmacılar, sonraki aşamalarda soğuk ve sıcağı saptayan alıcılar geliştirmeyi ve beyin ile protez arasındaki bağlantıyı kablosuz olarak kurmayı düşünüyor. Araştırma, düşünce ile denetlenen protezlerin geliştirilmesi için önemli bir adım olarak görülüyor.

Araştırmacılar daha öncede iki maymunun düşünceleriyle hareket ettirdikleri robot protez kollarla yemek yemesini sağlamıştı. Bu şekilde bir gün, felçlilerin ya da bir uzvu kesilenlerin hayatının kolaylaştırılabileceği belirtiliyor.

Yorumlar
cuvalci
muhtesemler bilim insanlarinin hayal gucleri uygulamalari yaratmalari taktire sayan din bilim gelecege el ele yasanan digital cagin arkasindan sakin gitmek icin acele etmeyin altin caga az kaldi bilim insanlarinin kapitalist ve siyasileri yenmesi an meselesi
Cevapla
süper.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.