Güncel

E-devlet'ten mirasınızı sorgulayabilirsiniz!

E-Devlet üzerinden miras sorgulama özelliği kullanıma açıldı. Peki, miras sorgulama özelliği nasıl kullanılıyor?

E-devlet'ten mirasınızı sorgulayın!

Türkiye.gov.tr, alt üst soy bilgisi sorgulamanın ardından bu hafta da miras sorgulama özelliğini hizmete açtı. Söz konusu özellik sayesinde kolaylıkla mirasçılık belgesi alınabiliyor. Adalet Bakanlığı'nın sorumluluğu altında olan mirasçılık belgesini almak için miras bırakan vatandaşın T.C. kimlik numarasını sisteme girmeniz yeterli.

E-devlet'ten mirasınızı sorgulayabilirsiniz! - Resim : 1

Miras bırakan vatandaşın T.C. kimlik numarasının sisteme girilmesinin hemen ardından UYAP'ta gerekli sorgulama gerçekleştiriliyor. Sorgulama yaklaşık 1 dakika sürüyor. Sorgulamanın ardından mirasçılık belgeniz de alınabilir duruma geliyor. 

Bahsi geçen hizmetin devreye alınması üzerine açıklamada bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'ndan yetkili kişiler konuyla ilgili; Yargı birimlerinden alınan Mirasçılık Belgesi Verilmesi talepleri UYAP üzerinden elektronik ortamda 06.03.2015 tarihinden itibaren verilmeye başlanmıştır. 16.12.2016 tarihinden itibaren yargılamayı gerektiren durumlar hariç olmak üzere ölüm tarihi 1990 yılı sonrası olan kişiler için Mirasçılık Belgesi Verilmesi talebinin UYAP sisteminden yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda yukarıdaki koşula uyan Mirasçılık Belgesi Verilmesi ve Mirasçılık Belgesinin İptal kararları bu hizmet üzerinden görüntülenebilecektir. açıklamasını yaptılar. Sorgulamayı bu bağlantıdan kolaylıkla yapabilirsiniz.

Yorumlar
Aaa
Adalet bakanlığı portalında miras sorgulaması eklentisi yok
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.