Güncel

E-haciz uygulaması başladı

Maliye Bakanlığı e-haciz uygulamasına başladı.

E-haciz uygulaması başladı

Maliye Bakanlığı 40'a yakın banka ile 6183 sayılı yasa çerçevesinde yapılan protokoller sonucunda vergi borcu olanların hesaplarından e-haciz yöntemiyle tahsilâtlara başladı. Aynı şekilde, SGK da 2013 yılı içerisinde prim borcu olan mükelleflerin direk banka hesaplarına yönelerek tahsilat yapmaya başlayacağı bildirildi.

Maliye Bakanlığı ilk olarak e-haciz uygulaması ile motorlu taşıtlar vergisi, kira geliri vergisi ve trafik cezalarını planlarken,  SGK ise prim borçlarını tahsil etmeyi düşünüyor.  Daha sonraki dönemlerde sisteme tüm kamu alacakları dahil edilecek.

1360263749_88736e.jpg

Bu sistem çerçevesinde, borçlulara önce yazılı uyarı mektupları daha sonra ise SMS ile "Borcunuzu ödeyin" şeklinde ibarenin yer aldığı uyarı mesajları gönderilecek.  Tüm bu uyarılara rağmen halen borcunu ödememekte ısrar eden borçluların bankada bulunan mevduat hesabına elektronik haciz uygulanacak.

Genelde kâğıt üzerindeki işlemler ile en az bir hafta içinde biten icra ve haciz işlemleri bu sistem ile dakikalar içerisinde tamamlanabilecek. Böylece, devletin kasasına çok kısa bir zaman içerisinde milyarlarca TL'lik nakit girişinin olması planlanıyor.

Yorumlar
Misafir
Kacak elektrik kullananlarin her seyine haciz konulsun bence.Insanlarin rizkindan calan bu insanlars en iyi ceza budur bence.
Cevapla
Misafir
kanunlari biz namuslu vatandaslar uysun diye yapmislar.
Cevapla
Bundan önce kacak elektrik kullanıp faturasını bize ödetenlerin pesine düşsünler. Borcunu da faturasını da ödeyen vatandas
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.