Güncel

E-Kimlik için start verildi!

E-Kimlik gelecek yıl tamamlanacak.

E-Kimlik için start verildi!

Teknolojinin gelişmesi ile bütün alanlarda teknolojiye uygun değişiklikler çığ gibi büyüyor. Şimdiki değişiklikte kimliklerde olacak.  Kimliklerin çipli e- kimlik olarak değişeceğini zaten biliyorduk. Yeni gelen haberlere göre e-Kimlik, 2013'ün yatırım programına girdi. Projeye göre nüfus kâğıtlarının dönüşümü 2013'te tamamlanacak.

Bu projenin ilk pilot uygulaması Bolu'da yapıldı ve başarılı oldu.  Yeni tip nüfus kâğıtları 2013'ün yatırım programına alındı ve programda "Gelecek yıl tamamlanacak" ifadesine yer verildi.

1351502904_nufuscuzdanigidiyorekimlikgeliyorh3360561.jpg

Polikarbon yeni kimlik kartlarının, bir süredir hazırlıkları sürüyordu ve TÜBİTAK tarafından hazırlanan sisteme göre mevcut nüfus kâğıtlarının yerini alması planlanıyordu. Yeni kimliklerin üzerinde çip bulunacak ve kartlar, sadece nüfus bilgilerini içermekle sınırlı olmayacak.

Yeni çipli kimlik kartı, devlet işlerinde, sağlık hizmetlerinde, yükseköğretimde, finans işlerinde ve adli işlemlerde de kullanılacak. Kartın altyapısı için de milli işletim sistemi kullanılacak. İçinde yer alan çipte, e-Kimlik ve e-İmza bilgilerine de yer verilecek.

Eğer başarılı olursa ehliyetlerde bu kimliklere işlenecek. Bu sayede ehliyet taşımaya da gerek olmayacak.

Yorumlar
uzman
her resmi daireye bir makine çöpe bir kere yükleme yap entegre çalışsın sistem vergi ödemelerinden tramvaya bilet yüklemeye bankadan adlı işlemlere kadar bütün işleri kart kullanarak bilgisayarla yada banka natık şeklinde e-kart natık ile hallet bütün sistem bu bu işte o kadar
Cevapla
Hüseyin
aha bizede hackleyecek yeni malzeme çıktı böylelikle.
Cevapla
osman
insaallah bu sefer olur
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.