Güncel

E-postanın mucidi Ray Tomlinson yaşama veda etti

1971 yılında ilk e-postayı gönderen ve @ simgesinin mucidi olan Ray Tomlinson 74 yaşında hayata veda etti.


E-postanın mucidi  Ray Tomlinson (Bilgisayar programcısı ve elektirik mühendisi) 74 yaşında hayatını kaybetti. Aynı zamanda "@" işaretinin de mucidi olan Tomlinson’un ölüm nedeni kalp krizi olarak açıklandı.

Ray Tomlinson ilk e-postayı 1971 yılında o dönem ABD Savunma Bakanlığı tarafından desteklenen ağ çalışmalarından birisi ve internet Protokolü'nü (IP) kullanan ilk ağ olan ARPANET üzerinden gönderdi.

1457337016_tomlinson-2.jpg

Bir ARPANET çalışanı olan Ray Tomlinson'un iki bilgisayar arasında metin aktarımı yapılabileceğine olan inancı tamdı. Çalışmaları sonucunda birkaç test mesajlarından sonra inandığı işi gerçekleştirdi ve ilk metnini göndermeyi başardı. 

İlk mesaj Los Angeles'taki Kaliforniya Üniversitesi (UCLA)'daki Profesör Leonard Kleinrock'un laboratuarından, Stanford Araştırma Enstitüsü(ISR)'de bulunan bir bilgisayara gönderdi. İlk e-postanın içeriği ise "QWERTYUIOP" oldu.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden mezun olan Tomlinson, mezun olduğu okul tarafından belirlenen 150 kişilik mucit listesinde de 4. sırada yer. Son olarak Ray Tomlinson tarafından bulunan e-posta günümüzde 1.5 milyar insan tarafından kullanılıyor. 


 
                              
                                
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.