Güncel

E-reçete dönemi başlıyor!

Doktorlar, bu tarihten itibaren reçeteleri elektronik ortamda yazacaklar.

E-reçete dönemi başlıyor!

Teknoloji tıp alanında da kendini gösteriyor. Yeni hizmete sokulan uygulama ile doktorlar, 15 Ocak'tan itibaren reçeteleri elektronik ortamda yazacaklar. Kağıt reçeteler artık tarihe karıştırıyor.

1 Temmuz'da uygulamaya konulan e-reçete sistemiyle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), reçete sahteciliğinin önüne geçmeyi planlıyor. E-reçete uygulaması doktorlar, eczaneler ve hastalar için birçok kolaylığı beraberinde getiriyor. Aslında 1 Ocak'tan itibaren tüm hastane, doktor ve eczacılar için mecbur edilmişti ancak, bazı teknik nedenlerden dolayı uygulamaya geçilmesi 15 Ocak tarihine ertelenmişti.

1358110757_73764.jpg

Yeni uygulamaya göre, 15 Ocak Salı gününden itibaren bütün doktorlar reçeteleri elektronik ortamda yazacak ve kağıt reçeteler eczaneler tarafından kabul görmeyecek.

Tüm doktorlara ve hastanelere 2 kez çağrı yapan SGK, doktorların tamamının sistemden şifre almalarını istedi. 31 Aralık 2012 tarihi itibarıyla Türkiye'de aktif olarak çalışan yaklaşık 110 bin doktorun 107 bin 300'ü e-reçete şifresi aldı. E-reçete sisteminin uygulanmaya başlandığı 1 Temmuz 2012 tarihinden 31 Aralık 2012 tarihine kadar yazılan reçetelerin yüzde 65'ü elektronik ortamda oluşturuldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.