Güncel

E-Ticareti etkileyen yeni kanun tasarısı

Tüketicilere istemediği halde reklam ve tanıtım içerikli SMS veya mail gönderenlere para cezası uygulanacak.

E-Ticareti etkileyen yeni kanun tasarısı

Tüketicilerin onayını almadan reklam ve tanıtım içerikli SMS (cep telefonu ile kısa mesaj) veya email (elektronik posta) gönderen firmalara ceza geliyor. Tüketiciye, reklam mesajı göndermeden önce, iletiyi isteyip istemediği sorulacak.

1332459668_resim1301121827.jpg

Görüşmeleri halen devam eden Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı, e-ticaret ile ilgili önemli düzenlemeler içeriyor. Tasarıyı hazırlayan akademisyenlerden Prof. Dr. Tekin Memiş, e-ticaret yapan kişilerin kim olduğu ve onlara nasıl ulaşılacağının artık internette açıkça yer alacağını, tüketiciye, reklam mesajı göndermeden önce, iletiyi isteyip istemediğinin sorulacağını söyledi.

Tekin Memiş yaptığı açıklamada, "Yasadan sonra herhangi bir alışveriş ya da başvuru nedeniyle iletişim bilgilerimizi edinenler, sözleşmeye, reklam ve tanıtım içerikli ileti isteyip istemediğimize dair soru ekleyecek. Mesela aldığınız beyaz eşyanın yeni modeliyle ilgili iletiyi, firma bizden izin almamışsa gönderemeyecek. Tüketicilere istemediği halde reklam ve tanıtım içerikli SMS veya mail gönderenlere para cezası uygulanacak" dedi.

Memiş, yapılan yeni düzenlemeye göre; e-ticaretle uğraşanların iletişim bilgilerinin internette yer alacağını belirtti ve şunları söyledi, "Kimse arkasında kimin olduğunu bilmediği sitelerden alışveriş yapmayacak. Tüketici sipariş aşamasında kargo ve vergi dahil kendisinden çıkacak her türlü parayı bilecek. Firmalar müşterilerinin iletişim bilgilerinin korunmasından sorumlu olacak ve taraflar arasındaki sözleşmeler elektronik ortamda saklanabilecek" dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.