2. Ab-ı Hayat (Hayat Suyu)
Ab-ı Hayat suyu bizim efsanelerimizde geçen ve sonsuz yaşam bahşeden bir sudur. İskender bu suyu çok aramış ve izini Zulumat denen bir ülkede bulmuştur. Lakin suyu içmek kendisine değil, en yakın adamları Hızır ve İlyas'a nasip olmuştur.

3. Bengi Su
Ab-ı Hayat'ın Türk Mitolojisi'ndeki Karşılığıdır. Ulu Kayın Ağacı'nın köklerinden çıkar ve bu sudan içen ölümsüz olur. Her mitolojide olduğu gibi bu suyun başında da bekçi bir ruh vardır.

4. Gılgamış'ın Bitkisi
Mezopotamya'nın belki de en ünlü hikayelerinden biridir. Gılgamış ölümsüzlüğü arar ve onun kimilerine göre bir nehrin kimilerine göre de Kızıldeniz'in dibinde yetişen bir bitkide olduğunu öğrenir. Bu bitkiyi bulur, ancak maalesef yiyemez. O uykudayken bir yılan gelip bitkiyi yer. Yılanların her yıl deri değiştirip yeni bir görünüm alması bu efsaneye bağlanır.

5. Asklepios'un İlaçları
Yunan Mitolojisi'nde sağlık tanrısı Asklepios -ki kendisi uzayın ve boşluğun tanrısı Apollon'un oğludur- ölümü bir hastalık olarak görüp uzun araştırmalar sonucu ölüme karşı bir ilaç geliştirmiştir. Ancak, bu durum Zeus'un hoşuna gitmez ve Asklepios'un laboratuvarı ve ilaçları yok edilir. Bu ilacı insanlarla buluşturamamıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.