Güncel

Efsanevi CEO'dan başarıya giden yol

Turkcell Liderler Konferansı’nın konuğu efsanevi CEO Eisner oldu.

Efsanevi CEO'dan başarıya giden yol

Turkcell Liderler Konferansı” bu sene de yine dev bir ismi, eğlence sektörüne damga vuran eski Walt Disney CEO’su Michael Eisner’i ağırladı. Eisner, başarıya giden yolu özetlediği sözleriyle etkinliğe damga vurdu. Warren Buffett’tan Bill Gates’e bir çok partneri ile yaşadığı deneyimleri de paylaşan Eisner, Türkiye’yi ekonomik yükselişi, genç nüfusu ve Batı’yla Doğu’yu birleştiren konumuyla geleceğin ülkelerinden biri olarak işaret etti.

Türkiye’nin lider teknoloji ve iletişim şirketi Turkcell, “Liderler Konferansı” etkinliğiyle,  dünyaca ünlü fikir adamlarını, ülkemizin önde gelen işadamı ve sanayicileriyle buluşturmaya devam ediyor. Bugün Çırağan Oteli’nde beşinci kez gerçekleşen “Turkcell Liderler Konferansı”, eğlence sektöründe devrim yaratan isimlerden biri olarak gösterilen eski Walt Disney CEO’su Michael Eisner’ı ağırladı. Eisner, “İşinizi büyüten iş ortaklıkları ve liderlik” başlıklı bir konuşmayla doğru yönetim ve teknolojiyle işinde yarattığı farkı anlattı.

1368878569_micheal-eisner.jpg

Eisner: “Çok şükür ki Turkcell gibi şirketler var, işin teknoloji kısmını hallediyorlar”

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş’ın davetinin ardından sahneyi alan Eisner, “Günümüzün pek çok yöneticisi benzer hataya düşüyor. Başarısız bir şirketi aynı metod ve teknolojilerle başarıya ulaştırmaya çalışmak ölü bir atın sırtında ilerlemeye çalışmak gibidir. İlk önce ölü atlarınızdan kurtulun. Mutlaka teknolojiyi işinize katın. Ben hep yaratıcı taraftım. Çok şükür ki, Turkcell gibi şirketler var ve işin teknoloji kısmını hallediyorlar” dedi. Başarısının formülünü anlattığı konuşmasında “İçgüdülerinizi dinleyin ve aksilikler de olsa inandığınız yolda devam edin. 1989’da Fransa’da Disneyland’i kurduğumuz zaman kafamıza yumurta atarak karşıladılar bizi. Şu anda Paris’teki Disneyland tüm Avrupa’nın en çok ziyaret edilen noktası. İkinci önerimse kendinize doğru bir partner bulun. Zıt kutuplar  birbirini çeker, iyi anlaşan zıt partnerler ise mutlaka başarıya ulaşır. Biriniz yaratıcı biriniz de finansal zekaya sahipseniz, başarısızlık anlarında birbirinize güç verebiliyorsanız harika! Yaratıcılık finansal disiplinle paketlendiğinde başarı kaçınılmazdır” dedi. Daha sonra marka yönetimi ve mikro yönetimin de önemine değinen Eisner “İyi bir marka, binlerce küçük noktacıktan oluşur. Bu noktalar verdiğiniz tüm hizmet ve sunduğunuz tüm ürünlerden oluşur. Bunlar birleşerek büyük resmi ortaya çıkarırlar. Ayrıca üst düzey yönetim kadrosunun her düzeyde işleyişe hakim olması şarttır. Ben Disney’de ilk göreve geldiğimde bir günlüğüne Disneyland’de Gufy kostümü giyip hizmet verdim. İnanılmaz bir deneyimdi” şeklinde konuştu.

Eisner son olarak Türkiye üzerine düşüncelerini paylaştı: “Türkiye yükselen ekonomisi, Doğu-Batı arasındaki köprü konumu ve genç nüfusu ile geleceğin parlak ülkelerinden biri olacak. Teknoloji ve altyapı konusunda geldiğiniz nokta etkileyici. Muhteşem bir insan gücüne sahipsiniz. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, şirketlerin yatırım listelerinde hazırladığı listelerin en üst sıralarında yer alıyorsunuz” dedi.

Başarıya giden yolun ilk adımı: Deneyim paylaşımı

Etkinliğe ev sahipliği yapan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, “Turkcell, bugün 450 bine yakın müşterisiyle kurumsal pazarın da lideri. Turkcell’li olmayı tercih eden şirketlerle birebir temasa geçmek, sunduğu çözümleri anlatmak ve ufuk açıcı beyin fırtınaları yaratmak için yoğun bir etkinlik gündemi yönetiyoruz. Düzenlediğimiz zirveler, konferanslar ve Akıllı Şirket toplantılarıyla Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen fikir insanlarını ağırlıyoruz. Son 5 yıla baktığımızda 350 organizasyon düzenlemişiz, 100 bin kurumsal müşterimizle birebir temasa geçmişiz. İnanıyoruz ki, geleceğin başarılı şirketleri yeni teknolojileri hayata geçirebilenler olacak. Bu yolun ilk adımı ise işte böyle etkinlikler sayesinde fikir önderleriyle, bu işi başaranlarla buluşarak deneyim paylaşmak” dedi.

Dünyanın en ünlü fikir önderleri “Liderler Konferansı”nda

“Turkcell Liderler Konferansı” daha önce de çok önemli fikir önderlerini ağırlamıştı. ABD’li siyasetçi, Apple Yönetim Kurulu Üyesi ve Google Üst Düzey Danışmanı, Nobel Ödüllü Al Gore, Virgin Group’un sahibi, girişimci lider Richard Branson, General Electric eski başkanı Jack Welch ve son olarak Harvard Business School profesörlerinden Michael E. Porter, “Liderler Konferansı” için İstanbul’a gelmiş ve eşsiz görüş ve deneyimlerini dinleyicilerle paylaşmıştı.

Michael Eisner kimdir?

Eğlence sektörünün gurularından kabul edilen 1942 doğumlu iş adamı Michael Eisner, kariyerine ABC televizyonunda başladı. 1976’da başkanı olduğu Paramount Pictures’ı gişe birinciliğine taşıyan Eisner, 1984’te Walt Disney Company’nin Yönetimi Kurulu Başkanı ve CEO’su oldu. Başına geldiğinde neredeyse zarar eden Walt Disney’in değeri, onun yönetimindeki 20 yılda 20 kat arttı. “Tema Park” işinde büyük fırsat gördü ve bu alana yatırım yaparak büyük başarı sağladı. 90’ların sonralında Eisner teknolojinin geleceğini görerek yeni teknoloji bilgisayar animasyonlarına yatırım yapmaya başladı. Steve Jobs’ın kurduğu inovatif Pixar ile stratejik iş birliği yaparak Kayıp Balık Nemo, Oyuncak Hikayesi, Sevimli Canavarlar gibi başarılı filmler yaptı. 2005’te medya ve eğlence sektöründe gelişim/umut vaad eden firmalara yatırım yapan The Tornante Company’i kurdu. Teknolojinin gelişen yönünü gören Eisner, bağımsız Vuguru stüdyosuna yatırım yaparak markası ile dijital ve uluslararası platformda tüm dünyaya hitap eden içerikler üretiyor. Vuguru’nun ilk prodüksyonu, Prom Queen, bir internet çılgınlığı ve hayran kitlesi yarattı. Tornante bünyesinde Vuguru, Topps, Activate, Tornante Animation şirketleri yer almaktadır.

Eisner’in bugüne dek yazdığı kitaplar: Kitapları: Work in Progress, Working Together ve Camp.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.