Güncel

Einstein'ın notları dijital ortama aktarıldı

Albert Einstein'ın aldığı notların arşivi dijital ortama aktarıldı.

Einstein'ın notları dijital ortama aktarıldı

Nem ve sıcaklığın belirli seviyelerde tutulduğu depolarda sakladığı ve daha önce hiçbir yerde yayımlanmamış parçaların da bulunduğu arşivin yüksek çözünürlüklü fotoğraflarının çekildiğini söyleyen Kudüs İbrani Üniversitesi, bu fotoğrafların internette yayımlandığını açıkladı.

İsrail Ulusal Kütüphanesi'nin Isaac Newton'un teolojik metinlerini dijital ortama aktarmasına yardım eden Polonsky Vakfı'nın katkılarıyla Einstein'ın arşivinde yer alan 80 bin parça, kataloglandı.

1332274396_61503.jpg

Projeye ABD'deki Princeton Üniversitesi ile Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü de destek verdi. Brani Üniversitesi'nin koleksiyonunda, Einstein'in elyazısı ile araştırmalarına dair not düştüğü 14 defter, ünlü fizikçinin meslektaşlarına ve sevgililerine yazdığı mektuplar, görecelik kuramına dair elyazısı ile yazılmış bir açıklama, E=MC2 formülü ile ilgili bir özet ve Einstein'in hasta annesine gönderdiği bir posta kartının da aralarında bulunduğu, 7 bin sayfadan oluşan 2 bin belgeye site erişim sağlıyor.

Ayrıca bu koleksiyonda, bilim adamının hayranlarından aldığı mektuplar da yer alıyor. Bu mektuplardan birinde 6 yaşındaki bir kız çocuğu, ünlü bilim adamına "Gazetede bir resminizi gördüm. Sanırım saçınızı kestirirseniz daha iyi olacak" yazmış. Einstein, koleksiyondaki mektuplarında nükleer silahsızlanmadan, İsrail ve Filistin çatışmasına kadar birçok farklı konuda düşüncelerini açıklamış.

İsrail devletinin kurulmasından önce bir Arap gazetesine gönderdiği mektupta Einstein, Ortadoğu'da barışın ancak Arap ve Yahudi doktorlar, yargıçlar, din adamları ve işçi temsilcilerinden kurulacak 8 üyeli bir "gizli konsey" tarafından sağlanabileceğini ileri sürmüş.

Einstein, genel görecelik kuramını geliştirerek bilim dünyasında devrim yapmıştı ve 1921 yılında fotoelektrik etki üzerine çalışmalarıyla Nobel Fizik Ödülü'ne layık görülmüştü. İbrani Üniversitesi'nin de kurucularındandı.

1955 yılında yaşamını yitiren Einstein, arşivini ve fotoğraflarını kullanma hakkını İbrani Üniversitesi'ne bağışlamıştı. Einstein'ın internet ortamındaki arşivine, "http://alberteinstein.info/" adresinden ulaşılabilecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.