Güncel

EİRS teknolojisi 2021 yılında TSK'ya teslim edilecek!

Son yıllarda yakaladığı ivmeyle hızla büyüyen milli savunma sanayisinin başarılarına bir yenisi daha ekleniyor.


Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçları doğultusunda hazırlanan Erken İhbar Radar Sistemi projesinin tedarik çalışmaları son hız devam ediyor. 2011 yılında başlayan projenin, nihayete ermesi Türkiye'nin savunma alanındaki gücüne güç katacak. Milli Savunma Bakanlığı, sosyal medya hesabından ilk teslimat tarihi ve teslim adedi hakkında bilgi paylaştı.

1511004295_1811201711340594464213.jpg

ASELSAN tarafından üretilen sistemin ilk 4'ü 2021 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilecek. Türk Silahlı Kuvvetleri, bu sistemle bölgedeki tüm hareketleri yakından takip edecek. Sistem, Türkiye'ye yapılacak bir saldırı sırasında erken tespit olanağı sağlayarak, tehdidin daha hızlı bertaraf edilmesine yardımcı olacak. Sistem aynı zamanda elektronik saldırılara karşı da dirençli olacak şekilde geliştiriliyor. 

600-700 km tespit menzili hedeflenen sistem 3 boyutta tarama yaparak;

Hava-hava füzeleri

Hava-yer füzeleri

Alçak irtifa seyir füzeleri

Anti radyasyon füzeleri

Düşük surat ve düşük kesitli İHA’lar

Helikopterler

Uçaklar

Taktik, kısa, orta menzilli balistik füze gibi tehditlerin irtifa, kordinat gibi bilgilerini tespit ederek veri akışı sağlayacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.