Ekmek zammı tepki topladı! Fırınlar kepenk kapatıyor

Artan fiyatların sonu gelmiyor. İstanbul'daki fırıncılar şimdi ekmek için tepki toplayan yeni bir taleple geldi. Ekmeğin 4 TL'den satışa sunulması isteniyor.

Ekmek zammı tepki topladı! Fırınlar kepenk kapatıyor

Dolar kurundaki artış hayatımızdaki her alana yansıdı. Şimdi bu alanlara vatandaşı üzecek bir yenisi ekleniyor gibi görünüyor. Ekmek fiyatlarında artış isteyen fırıncılar ekmek zammı talep ediyor. 

Yüksek enflasyon ve Türk Lirası'nın dolar kuru karşısındaki değer kaybı akaryakıttan ekmeğe kadar her alanı etkiliyor. Un fiyatlarındaki hızlı yükseliş fırıncıların taleplerini değiştirdi. İstanbul'daki fırıncıların bazı talepleri var. 

Ekmek zammı sosyal medyada tepki topladı!

ekmek zam

Yüksek maliyet nedeniyle fırınların 10 güne kadar kepenk kapamaya başlaması söz konusu. Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Genel Başkanı Cihan Kolivar 50 kilogramlık un çuvalının fiyatının son 2 haftada 200 TL'den 360 TL'ye çıktığınının altını çizdi. Böyle devam ederse fırınların ekmeği 3-4 TL'den satması söz konusu.

Kolivar “Pazar günü için 305 TL'ye un aldık, pazartesi için 360 TL istediler. Bize doğalgaz ve suyu belediyeler veriyor. Ruhsatlı fırınlarda bunları en azından indirimli verin. Mesela bizde sanayi tipi doğalgaz yerine ev tipi yapın. Ruhsatsız fırınlara da doğalgaz ve su vermeyin. Çünkü onlar hem kaçak hem de kayıtdışı işçi çalıştırarak zaten maliyetini düşürüyor ve haksız rekabete neden oluyor. Bunlara belediyenin dur demesi gerekiyor ama tüm taleplerime rağmen ruhsatsız fırınlar konusunda belediye bize yardımcı olmuyor. Kemal Kılıçdaroğlu herkesle kucaklaşacağız diyor. Biz de diyoruz ki ruhsatsız fırınlara karşı sadece kanunu uygulasın belediyeler yeterli. Böyle giderse işini düzgün ve kanuna uygun yapan fırınlar üretim yapamayacak.” ifadelerine yer verdi.  “Haftada bir hammaddemize, elektriğe, kiralara, poşete, kağıda, tuza, mayaya zam yapılırken bizim fiyatlar yerinde saydı. Sesimizi hiç çıkartmadık ki ülke zor durumda diye. Yine birlik olalım, birlikte gelelim bu işin üstesinden dedik. Ama sadece biz dedik fırıncılar olarak, başka kimsenin umurunda olmadı”

Ekmeğin fiyatının artacak olması kısa sürede sosyal medyada da gündem oldu. Kullanıcılar "Ekmek bu halkın kırmızı çizgisidir" şeklinde işi mizaha vursa da ekonominin gidişatı konusunda ciddi endişelerin dile getirenler de mevcut.