Güncel

Ekonomiye Kadın Gücü’ne bir gecede 400 bin TL

Nobelli Muhammed Yunus’tan Turkcell ve TİSVA’nın ‘Ekonomiye Kadın Gücü’ projesine tam destek.

Ekonomiye Kadın Gücü’ne  bir gecede 400 bin TL

Turkcell ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’nın (TİSVA) hayata geçirdiği cepten kalkınma seferberliği kapsamında düzenlenen destek gecesinde, dar gelirli girişimci kadınlar için 400 bin TL ek kaynak toplandı. Bu örnek sosyal borçlanma modeliyle, Türkiye’de ilk defa mikrokredinin verilmesi ve tahsil edilmesi süreçlerine mobil teknolojileri entegre ederek kadınlara fon sağlanması ve 4 yılda 100 bin kadına ulaşılması amaçlanıyor.

Destek gecesinin onur konuğu Nobel Ödüllü Bangladeşli iktisatçı Muhammed Yunus: “2003 yılında Diyarbakır’da küçük bir program olarak başlayan mikrokredinin Turkcell’in desteği ve teknolojisiyle çok daha büyük bir yol katettiğini gördüm. 55 bin kadının hayatını nasıl değiştirdiğine şahit oldum. Sistem aynı ama teknolojinin gücü harika“

1355223514_aziz-akgul-sureyya-ciliv-reyhan-hanim-muhammed-yunus.jpg

Türkiye’nin lider teknoloji ve iletişim şirketi Turkcell, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) işbirliğiyle başlattığı “Ekonomiye Kadın Gücü” projesi kapsamında, daha çok kadına mikrokredi sağlamak üzere anlamlı bir etkinliğe imza attı. İstanbul Conrad Otel’de iş, siyaset ve sanat dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla düzenlenen özel destek gecesinin onur konuğu mikrokredi fikrinin öncüsü Nobel Ödüllü Bangladeşli iktisatçı Muhammed Yunus’tu.

Tek gecede 400 bin TL’lik ek kaynak
Geceye katılan iş dünyasının önde gelen isimlerinin katkılarıyla 400 bin TL ek kaynak toplandı. Tamamı Ekonomiye Kadın Gücü fon havuzuna aktarılacak olan 400 bin TL ile yaklaşık bin kadın daha işini kurarak hayallerine kavuşabilecek. Gecede Ekonomiye Kadın Gücü projesi sayesinde ihtiyaç duyduğu krediyi almaya hak kazanan ilk girişimci olan Reyhan Hanım’a da 2 bin TL’Lik sembolik çeki Muhammed Yunus tarafından takdim edildi.

1355223550_sureyya-ciliv-muhammed-yunus.jpg

Muhammed Yunus: Turkcell’in teknolojisiyle mikrokredi büyük yol katetti
Aynı zamanda Ekonomiye Kadın Gücü Projesi Danışma Kurulu Onursal Başkanı da olan Muhammed Yunus gecede yaptığı konuşmada, “Türkiye’de mikrokredi 2003 yılında Diyarbakır’da küçük bir proje olarak başladı. O zamandan bu yana Türkiye’ye birçok kez geldim ve her geldiğimde çok büyük yol alındığını ve mikrokredinin hayal dahi edilemeyecek derece büyüdüğünü gördüm. 55 bin kadının hayatını nasıl değiştirdiğine şahit oldum. Ancak bu kez Diyarbakır’da küçük bir program olarak başlayan mikrokredi sisteminin Turkcell’in desteği ve teknolojisiyle çok daha büyük bir yol kat ettiğini görüyoruz. Sistem aynı ama teknolojinin gücü harika“ dedi.

“Cep telefonu kadınların dönüşümünü sağladı”
Cep telefonlarının sadece bir konuşma aracı olmaktan çıkıp bütün toplumu değiştirdiğini vurgulayan Yunus şu örneği de verdi:

“Bangladeş’te 90’lı yıllarda köylerdeki kadınlara cep telefonu vermek üzere GrameenPhone’u kurduk. Herkes bunu çılgın bir fikir olarak gördü ve “Yoksul kadınlar kimi arayacak” diye küçümsedi. Amacımız kadınların birilerini araması değildi. Bu telefonları başkalarına kiralayarak para kazanmalarıydı. Lisans aldık, kadınlara kredi ile cep telefonu verdik. Herkes bu telefonları kiralamaya başladı. Bir anda o kadar ilgi gördü ki 500 bin telefoncu kadın ortaya çıktı. O kadar çok para kazandılar ki… Bu işten para kazanırken bu süreçte o köylü Bangladeşli kadınların dönüşümü de başlamış oldu, çünkü dış dünya ile iletişimleri başladı. Cep telefonundan başbakanı, içişleri bakanını, emniyet müdürünü, medyayı, yakınlarını aramayla başladılar. Telefonu başka amaçlar için de kullanmaya başladılar. Bir anda telefon Alaaddin’in sihirli lambasına döndü ve içinden her istediğinizi yapan dijital bir Cin çıktı.”

Sorunların çözümü için sosyal işletme modeli
Mikrofinans kadar sosyal işletme modelinin de önemli olduğuna dikkat çeken Muhammed Yunus; “Hepimizin bir sorunu çözme için kapasitesi var sadece bu kapasiteyi kullanmıyoruz. Eğer bir sorunun küçücük bir parçasını bile çözebilirsek bu dünyayı fethetmek kadar önemlidir. Bu nedenle çok dar kapsamlı da olsa bir ihtiyacı karşılama bir soruna çözüm bulmak için sosyal işletme modeli kullanılabilir. Örneğin biz Bangladeş’te çok yaygın olan kataraktan dolayı görme kaybıyla mücadele için kendi kendini döndürecek bir hastane kurduk. Parası olan 37 dolar verdi tedavi için, olmayan bir dolar, yarım dolar… Yani parası olmayanın masrafını olandan karşılamış olduk. Bu model öyle başarılı oldu ki peş peşe hastaneler açtık hepsi kendini döndürür hale geldi ve yılda 10 bin ameliyat kapasitesine ulaştık. Bu sosyal işletme ile kar amacı gütmeden yüzbinlerce kişiyi görme kaybına mahkûm olmaktan kurtardık.

Süreyya Ciliv: Daha iyi daha güvenli bir gelecek için kadınlarımızın yanındayız
Gecenin açılış konuşmasını yapan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de şunları kaydetti :

“Turkcell olarak, kadınlarımızın güçlenmesi ve yalnız olmadıklarını bilmeleri için çıktığımız yolda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Teknolojik altyapımızla, kadınlarımıza sağladığımız istihdamla, kadınlarımızı ekonomiye katmak için hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerimizle, Kardelen kızlarımıza verdiğimiz eğitim burslarıyla, girişimcilikle kısacası her alanda kadınlarımızın yanındayız. Kadının güçlenmesi, toplumda hak ettiği yerde olması için fırsat eşitliği çok önemli.. Bildiğiniz gibi kısa süre önce cepten kalkınma seferberliği başlattık. Hedefimiz, kadınlarımızın işini kurması, kalması, güçlenerek geleceğe güvenle bakmaları. Türkiye’deki 37 milyon kadının sadece 7 milyonu çalışıyor. Kadınlarımızın ekonomiye katkısını artırırsak Türkiye’nin büyümesini de ivmelendirmiş olacağız. Kadınlarımızın hayallerini gerçekleştirmek için n FON yazıp 5886’ya SMS göndermeniz yeterli. Bu seferberliğe destek olmak için bu gece bizleri, kadınlarımızı yalnız bırakmayan başta Muhammed Yunus olmak üzere tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum.

Akgül: Yoksulluğun olmadığı bir Türkiye mümkün
TİSVA Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül ise yaptığı konuşmada, “2003 yılında Diyarbakır’da 6 kişi ile başladık, bugün 65 ilde yaklaşık 55 bin kadına mikrokredi sistemimizle ulaşıyoruz. Ama hala milyonlarca kadınımız daha işini kurabilmek için maddi ihtiyaç içerisinde. Turkcell’le birlikte hayata geçirdiğimiz “Ekonomiye Kadın Gücü” bu manada müthiş bir itici güç oldu. Mikrokredi tahsilat sürecini NFC teknolojisiyle entegre ederek dünyada bu alanda bir ilke de imza attık. Turkcell teknolojisi ile mikrokredi alanında yepyeni bir çığır açtı. Turkcell’in Ekonomiye Kadın Gücü Projesi ve teknolojik altyapısıyla 2023 yılında Muhammed Yunus’un da benim de sizlerin de hayal ettiği yoksulluğun olmadığı ilk ülke olabiliriz. Bu mümkün, hayal değil. Turkcell’in desteğiyle tek kuruş kamu kaynağı kullanmadan Türkiye’yi kalkındırabiliriz.”

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.