Güncel

Ekran kartı fiyatları nihayet ucuzluyor! İşte tarih

Son dönemde artan ekran kartı fiyatları nihayet dengelenmeye başlıyor. Peki tarih ne zaman? İşte ucuza ekran kartı alabileceğimiz o tarih.

Ekran kartı fiyatları nihayet ucuzluyor! İşte tarih

Son aylarda ekran kartı fiyatları adeta aya yükseldi. Çok değil geçtiğimiz yıl bu aylarda 1200 TL olan kartlar şu anda 6000 - 7000 TL bandından satılıyor. O da sıfırını bulabilirsiniz.

Bu durumun temel nedeni sizlerin de bildiği üzere madenciler. Şu anda ekran kartı yani GPU ile yoğun olarak ETH yani Ethereum madenciliği yapılıyor. 4GB'lık kartlarda ise ETH çıkarımı pek fazla yok.

Temmuz ayında gelecek olan ETH güncellemesi ile madencilerin gelirlerinin büyük oranda düşeceği söyleniyor. Hatta öyle ki Temmuz'daki güncelleme sonrasında pek çok ülkede elektrik faturası madencilik gelirlerinden daha yüksek çıkacak. Hal böyle olunca ekran kartlarına olan talep de azalmış olacak.

Ekran kartı fiyatları nihayet ucuzluyor! İşte tarih

Türkiye'de ise madencilik gelirleri düşse de kar getirmeye devam edecek. Çünkü TL'nin dolar karşısındaki durumu malum. Temmuz'a kadar dolar 8TL'den kalsa dahi madenciler 1'e 5 yerine 1'e 3 kazanmaya devam edeceklerdir. En azından 2022 yılına kadar.

Çünkü Ethereum kurucuları 2022 sonlarına kadar madenciliği tamamen bitirmeyi amaçlıyorlar. Elbette bunun olup olmayacağı şimdilik kesinleşmiş değil.

Fakat şunu söylemek mümkün. Yurt dışında madenciliğe olan talep azalınca, ekran kartı fiyatları da normale dönmeye başlayacaktır. Tabi Türkiye'de kartlar karaborsacıların eline düşer, fiyatlar yine yüksek seyrederse ona diyecek bir sözümüz yok. Aynı sıfır otomobil pazarında olduğu gibi.

Dip not olarak belirtelim. Bu içerik ve diğer haberlerimizdeki bilgiler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir.

Yorumlar
Sei
Ekran kartlarındaki fiyat yüksekliği sadece madencilikten kaynaklansaydı yakın zamanda düşebilirdi evet. Ama saçma sapan arz kısıtlamaları, üretime ara verilmeleri ile yenilen negatif arz şokunu toparlayamadı firmalar hala. Kriz ortamında talep düşer görüşüne sadık kalıp 2020de arz kısıtladıkları için çekiyoruz tüm bu çileyi.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.