Güncel

Elektrik faturasını düşürmek isteyenlere müjde!

Elektrik faturasıyla ilgili müjde geldi. Limit ve KDV değişikliği elektrik faturasını 300 TL'nin altına çekecek. İşte detaylar.

Elektrik faturasını düşürmek isteyenlere müjde!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine toplantısının ardından bazı açıklamalar yaptı. Elektrik faturalarında düşük tarifeden yüksek tarifeye geçiş için tüketim limiti aylık 210 kilovatsaatten 240 kilovatsaate çıkarılacak.

Bununla birlikte artık hanelerin ortalama aylık elektrik tüketiminin tamamı 1.37 TL'lik düşük kademe tarifeye girdi. Ayrıca, ticarethanelerle elektrik tüketiminde KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirildiği açıklandı.

Elektrik faturasını düşürmek isteyenlere müjde!

Ocak ayında düşük tarife limiti 150'den 210 kilovatsaate çıkarılmıştı. 30 günlük fatura yaklaşık 42 TL azalarak 370 liradan 328 liraya inmişti. Ancak elektrik faturalarındaki rakamlar herkesin bir süredir dilinde. Sosyal medyada gündemden düşmeyen elektrik faturaları konusuna bir çözüm getirilmesi bekleniyordu.

Düşük tarife limitinin 240 kilovatsaate çıkarılmasıyla 1.37 TL'lik birim fiyattan fatura 315.1 TL'ye düşecek. KDV de yüzde 8'e düşürüldüğü için fatura bu rakamın altında olacak. KDV indirimi de dikkate alındığında aylık fatura yaklaşık 290 TL'ye kadar inmiş olacak

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu 1 Ocak'tan itibaren yeni fiyat sistemine geçecek. Hanelerde 150 kWh'ye kadar olan tüketimler kilovatsaat başına vergiler dâhil 1.37 TL'den faturalandırılacak. Uygulanacak birim fiyatı ise 2.06 TL olacak şekilde duyurulmuştu. Ardından Ocak ayında limit 150'den 210 kilovatsaatte çıkarılmıştı.

Yorumlar
Eksa
Kimsede dememis, 1 ocak a kadar birim fiyat zaten 0,73 tl idi diye. Aynen devam bu kafayla.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.