Güncel

Elektrik sayaçları değişiyor!

Kaçak elektrik ile mücadele için elektrik sayaçları değişecek.

Elektrik sayaçları değişiyor!

Enerji Piyasaları Düzenleme Kurumu Başkanı (EPDK) Hasan Köktaş, kaçak elektrik ile mücadele ettiklerini bildirdi. Köktaş yaptığı açıklamada, "Güneydoğu'nun kaçağını hepimiz ödüyoruz" dedi.

Köktaş, "Doğru, sadece bir bölge ödemiyor. İşin resmi şu: Yüzde 73 kaçak olan il var. Yüzde 73 olan kayıp kaçağın toplamda ulusal tarifeye yansıması diyelim 1 milyar TL. İstanbul bölgesinde kayıp kaçak oranı daha düşük; örneğin yüzde 11. Ama hacim büyük olduğu için yansıması 2.5 milyar TL. Kaçak elektriğin önüne geçmek için eylem planı başlattık diyen Köktaş, çözümün bölgesel tarife olduğunu söyledi.

1332097182_4376.jpg

Köktaş açıklamasına şöyle devam etti:

"Tüm sayaçları değiştirip uzaktan okuma gibi sistemlere geçeceğiz. Kaçakta 1 puanlık indirim bile bazı dağıtım şirketlerinin satış gelirinin üzerinde kazanç getirir" dedi.

Köktaş, Elektrik dağıtım sisteminde 5 yılda 8.5 milyar TL gibi rekor bir yatırım yapılacağını söyledi ve "Sistemde sorun kamudaki şirketler. 21 dağıtım şirketinden 13'ü özelde. Türkiye'de yatırım onayını EPDK verir. Özel şirketler, yatırım taahhüdünü kuruşuna kadar yapıyor. Hizmet kalitesi için bu şirketler de özelleştirilmeli." Dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.