Güncel

Elektrikli araçlar benzinli araçlardan daha ucuz olacak!

Bloomberg’in yeni enerji ve finans araştırmaları birimi BNEF, elektrikli araçların üç yıl içinde benzinli ve dizel araçlardan daha ucuz hale geleceğini açıkladı. Detaylar haberimizde.

Elektrikli araçlar benzinli araçlardan daha ucuz olacak!

Yeni enerji ve finans araştırmaları birimi BNEF, elektrikli araçların bataryalarının maliyetinin azalmasıyla, 2022'de elektrikli araçların benzinli ve dizel araçlardan daha ucuz olacağını söylüyor.

Elektrikli araçlar benzinli araçlardan daha ucuz olacak!

Elektrikli araç bataryaları, tahmin edilenden çok daha hızlı gelişiyor ve ucuzluyor. Bu yüzden elektrikli araçlara yönelik beklentilerin her yıl güncellenmesi gerekiyor. BNEF 2017’de elektrikli araçların benzinli araçlardan daha ucuza geleceği yılı 2026 olarak tahmin etmişti. Bu tahmin 2018’de 2024 olarak güncellendi. Şimdi ise BNEF’in 2019 tahmini; 2022 yılında, elektrikli araçların içten yanmalı motoru bulunan araçlardan daha ucuz hale geleceği yönünde. Bu güncellemeyi en çok etkileyen faktör ise batarya maliyetindeki düşüş olarak gösteriliyor.

 

Dönüşüm Avrupa’da başlayacak

BNEF Enerji analisti Nathaniel Bullard, konu hakkında yayınladığı makalede ise 2022’de önce Avrupa’da büyük elektrikli araçların kendi benzinli ve dizel eşdeğerlerinden daha ucuz hale geleceğini ancak pil fiyatlarının sürekli düşmesi ile kısa sürede bu olgunun küçük araçlara ve dünyanın geneline de yayılacağını dile getirdi.

Pil maliyeti 2025'de %20 oranında azalacak.

Elektrikli araçlarda kullanılan pillerin toplam maliyetinin, 2015 yılında ortalama yüzde 57’sini oluşturduğunu belirten Bullard, bu oranın 2019’da yüzde 33’e düştüğünü ve 2025’te yüzde 20’ye kadar inmesinin beklendiğini dile getirdi.

Elektrikli araçlar benzinli araçlardan daha ucuz olacak! - Resim : 1


Ayrıca elektrikli güç aktarma organlarında da seri üretimin gelmesi ile fiyat düşüşleri görmeye başladıklarını ifade eden Bullard, gelecek on yılda aynı şekilde elektrik motoru, elektronik aksam gibi parçalarda da yüzde 30'lara varan fiyat gerilemeleri beklediklerini belirtti.

Yorumlar
yakup
bataryanında bir ömrümü var atıyom 5 sene 5 sene sonra şarj tutmicak yeni batarya alımı yada değişimi olcak ve pahalıyya patlicak bunu üreten ileriye dönük üretir ömürlük değil su uyur düşman uyumaz
Cevapla
bir insan
Cok iyi olur.Dunya zaten karbondan boguldu.Biraz yeni nefes gelir dunyaya
Cevapla
Ali
Bizim ülke için geçerli değil benzinden alınan vergi gideceği için 10 kat mtv ile işi halletmeye çalışırlar..
Cevapla
cem
HAKLISIN DOSTUM BİZİM ÜLKEDE KÜMESTEKİ KAZLARI NASIL YOLARIZ ONA BAKILIR
Mim
Mantıklı düşününce doğru bir karar olur. Bizim gibi enerjiyi ithal eden bir ülke için elektrikli araç kullanmak petrolün kullanımını yok edebilir bu da 10-15 milyar dolarlık bir petrol ithalatı ihtiyacını yok eder. Ülkemiz kazanır uzun vadede. İnşallah devlet erkanı bunun farkında olur da adımlarını buna göre atar
Cevapla
avni
biz elektrigide dogalgazdan uretiyoruz. sonucta yine dısa bagimliyiz
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.