Güncel

Elektrikli araçları seyir halindeyken "Yol" ile şarj edebileceksiniz!

Elektrikli araçlar geleceğin teknolojisi olarak hayatımızın merkezinde yer alacak. Bu teknolojinin farkında olan firmalar her geçen gün yeni bir EV tanıtıyorlar. Peki böyle bir araca sahip olup, onu sürerken şarj edebileceğinizi düşündünüz mü hiç?

Elektrikli araçları seyir halindeyken "Yol" ile şarj edebileceksiniz!

Büyük maliyetleri nedeniyle, elektrikli otomobilleri kablosuz olarak şarj edebilen devasa otoyolları inşa etmek gerçekten zor ancak bu sistem, otobüs güzergahları, trafik ışıkları veya insanların trafikte çok fazla zaman geçirdiği önemli yollar için yine de yardımcı olabilir.

İsrailli bir şirket Electreon, elektrikli araçlar için kablosuz şarj özellikli ilk ABD yolunu inşa etmeyi planladıklarını duyurdu. Pilot projenin önümüzdeki yıl Detroit, Michigan'da tamamlanması planlanıyor ve başlangıçta sadece 1.60 km uzunluğunda olacak.

Elektrikli araçları şarj edebilen Yol geliştiriliyor

Yol, enerji şebekesine bağlanan bir yeraltı şarj bobinleri ağına sahip olacak ve EV araçları üzerinden geçerken şarj etmek için bir alıcıya ihtiyacı olacak. Sistem, aktif bir alıcı olmadan elektrik yaymıyor, bu nedenle caddeden geçen insanları veya hayvanları elektrik çarpmayacak. Ayrıca bu teknoloji modüler bir yapıya sahip bu sayede her bobin ayrı ayrı şebekeye bağlanıyor, bu nedenle yolda oluşan bir çukur tüm şarj sistemini işe yaramaz hale getirmiyor.

Elektrikli araçlarınızı geliştirilen bu

Km (ABD'de Mil) başına ücret, araca ve ne kadar hızlı gittiğine bağlı olarak değişiklik gösterecek. Yol, özellikle uzunluğu göz önüne alındığında, bir pili tam olarak yenilemeyecek olsa da biraz dolduracak ve EV'lerin bir şarj istasyonu gerektirmeden daha fazla seyahat etmesine imkân tanıyacak. Araçlarda kullanılacak bu özel alıcılar, araç sahibinin elektriği daha sonra ödeyebilmesi için özel bir sekmeye de sahip.

Bir Electreon temsilcisi, tahmin edilebilir ve tekrarlayıcı oldukları için otobüs güzergahlarının bu şarj sistemini uygulamak için harika bir yer olacağını iddia ediyor. Aracınızın trafikte beklerken şarj etmek için zamanı olacağından, trafik sıkışıklığının yoğun olduğu alanlar da bu sistem işe yarayabilir.

Fikir, Logitech'in özel bir fare altlığının kablosuz bir fareyi kullanımdayken şarj etmesine izin veren Powerplay sisteminin çok büyük bir versiyonu gibi görünüyor.

Yorumlar
Bartu
Bu bence telefon şarjayken oyun oynamak gibi birşey. Bataryayı öldürür.
Cevapla
C.Türk
Aynen...Elektrikli Araçları, Araçların girdiği her yerden ; Yollar,Yol Kenarlarındaki Cafeler,Büfeler,Lokantalar ,Dinlenme ,Turistik tesisleri Oteller gibi yerlerden Şarj imkanı olacak..insanlar tazı gibi Benzin istasyonu aramayacak.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.