Güncel

Elektronik haberleşmede tüketici hakları belirlendi!

BTK, elektronik haberleşmede işletme yükümlülüklerini ve tüketici haklarını belirleyen Elektronik Haberleşme sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği’ni yayınladı.


BTK, Elektronik Haberleşme Sektörüne İlişkin Tüketici Hakları Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınladı. Bu yönetmelik ile elektronik haberleşme sektöründeki abonelik sözleşmeleri, sözleşme feshi, fesih sonuçları, hizmet kalitesi, internet güvenliği ve uluslararası dolaşım hizmeti gibi konularda tüketici hakları belirlendi ve yürürlükte olan bazı uygulamalar değiştirildi. 

İnternet güvenliği ile ilgili yayınlanan maddede İşletmeciler, internetin güvenli kullanımına ilişkin olarak tüketicileri bilgilendirmekle, Kurum tarafından belirlenen yasadışı ve zararlı içeriklere karşı tüketicilerin korunmasına yönelik altyapı seviyesindeki hizmetleri ek ücret olmaksızın seçenekli olarak sunmakla yükümlüdür. ifadesi yer alıyor.

1509295590_elektronik-haberlesme.jpg

Bazı internet sağlayıcıları bu hizmeti ücretli bir şekilde sunuyordu. Bundan böyle güvenli internet hizmeti ücretsiz olacak. Tarife ve Kampanyalar başlıklı kanunun birinci maddesinde İşletmeciler, tüketicileri tarife/kampanya hakkında; şartları, süresi, hedef kitlesi, yurtdışında geçerli olup olmadığı ve varsa cayma bedeli uygulanmasına ilişkin hususlar başta olmak üzere tarifeden ve/veya kampanyadan yararlanılan süre boyunca kolaylıkla erişilebilecek şekilde asgari olarak internet sitelerinden bilgilendirmekle yükümlüdür. ifadesi bulunuyor. 

Bu yönetmeliğe kadar cayma bedelini öğrenebilmek için uzun uğraş vermek gerekiyordu. Bundan böyle cayma bedelini internet üzerinden kolaylıkla takip edebileceğiz. Bundan böyle firmalar nakil işlemlerinin %90’ını 7 gün içerisinde tamamını ise 10 gün içerisinde gerçekleştirmek zorunda.

1509295524_elektronik-haberlesme-kanunu-na-kismi-iptal-63072029111o.jpg

Bu sürenin geri sayımının başlaması için birtakım şartlar bulunuyor. Bu geri sayım, yeni adreste elektronik haberleşme şebekesinin bulunması durumunda başlayacak. İşletmeciler sundukları hizmetlere ilişkin, abone ve kullanıcıları ile siyasi propaganda içerikli haberleşme yapamayacak, pazarlama veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla yapılacak haberleşmelerde ise abone ve kullanıcıların izinlerini alacak. Yönetmeliğin tamamını buradan okuyabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.