Güncel

Elon Musk'tan büyük ayıp

Elon Musk Tayland'daki kurtarma çalışmaları için hazırladığı denizaltısını eleştiren dalgıca 'pedofil' dedi

Elon Musk'tan büyük ayıp

Çılgın girişimci Elon Musk aynı zamanda kendi reklamını iyi yapan bir isim. Birçok konuyla ilgili olarak kamuoyunda yorumlarını paylaşan ve özellikle bu konuda Twitter'ı etkili kullanan Musk'ın, geçtiğimiz günlerde yaşanan bir olayla ilgili yorumu pes artık dedirtti.

Tayland'da bir mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve antrenörlerinin kurtarılması için hazırlattığı mini denizaltının, kurtarma operasyonunda yer alan bir dalgıç tarafından eleştirilmesi üzerine, dalgıca Twitter'da 'pedofil' dedi. Gelen tepkiler üzerine tweeti silerken, İngiliz dalgıç Vern Unsworth'un dava açmayı düşündüğü açıklandı.

Tayland'da mağarada ne olmuştu?


Yaşları 11 ila 16 arasında değişen çocuklar ve 25 yaşındaki antrenörleri 23 Haziran'da Tayland'ın kuzeyindeki Tham Luan Mağaraları'nda kaybolmuştu. Tayland Deniz Kuvvetleri ve dünya çapından deneyimli dalgıçların çalışmaları sonucu, Wild Boar futbol ekibi geçen hafta kurtarılmıştı.

Elon Musk, çocukların ve antrenörlerinin kurtarılması için mini denizaltı tasarlamıştı, ancak denizaltı kurtarma ekibi tarafından 'kullanışsız' bulundu.

Halkla İlişkiler çalışması iddiası

Tayland'da yaşayan İngiliz bir dalgıcın, CNN'e verdiği röportajda, mini denizaltının bir "halkla ilişkiler çalışması" olduğunu söylemesi, Elon Musk'ı kızdırdı. Dalgıç Unsworth, röportaj sırasında Musk'ın mini denizaltısı hakkında ne düşündüğünün sorulması üzerine, "Denizaltısını acıyan yerine sokabilir" dedi.

CNN'in haberine göre, dalgıç Unsworth, altı yıl boyunca ziyaret ettiği mağaranın yapısını çok iyi bilmesi nedeniyle, kurtarma operasyonunun en önemli dalgıçlarından biriydi.

Unsworth şunları söylemişti: "Kesinlikle işe yarama şansı yoktu. Mağara geçişlerinin nasıl oldukları hakkında hiçbir fikri yoktu. Denizaltı, yanılmıyorsam, 1 metre 67 santimetreydi, bükülmezdi, bu nedenle köşelerden dönme ya da engelleri aşma ihtimali yoktu.

"Dalış noktasının başlangıcından 50 metre öteye gidemezdi. Sadece bir halkla ilişkiler çalışmasıydı."

Elon Musk ise, bu sözlere cevaben Twitter'dan, "Mağarayı katedebilen bir denizaltı yapacağız, sorun değil. Üzgünüm pedofil adam, bunu sen istedin" mesajını paylaştı. Gelen tepkiler sonucu Twitter mesajını silen Musk, dalgıç tarafından mahkemeye verilme riski ile karşı karşıya.

Yorumlar
COR
D em on!
Cevapla
fikret
adam havuz gibi zanendiyor kafasina gore bisi yapaiyor, sorsana yerinde yasayan insanlara nasil birsey yapalim diye ..
Cevapla
misafir
zirvede olması gereken teslayı batıracak adam..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.