Elon Musk, Dogecoin 'piramit şeması' nedeni ile dava edildi.

Elon Musk'a, Dogecoin piramit şeması iddiasıyla 258 milyar dolarlık dava açıldı. Davaya gerekçe olarak yasa dışı şantaj girişimiyle Dogecoin'i şişirmek olduğu belirtildi.

Elon Musk, Dogecoin 'piramit şeması' nedeni ile dava edildi.

Elon Musk, yüksek profilli teknoloji devi şirketlerinin “dogecoin kripto para birimi yoluyla bir kripto piramit şemasına karıştığını” iddia eden 258 milyar dolarlık bir dava ile karşı karşıya.

Elon Musk, Dogecoin 'piramit şeması' nedeni ile dava edildi.

Aşağı Manhattan'da açılan federal mahkeme belgelerinde davacı Keith Johnson, Musk'ın yanı sıra elektrikli otomobil şirketi Tesla'yı ve uzay turizmi şirketi SpaceX'i de adlandırıyor.

ABD vatandaşı olan Johnson, 2019'dan bu yana dogecoin ticaretinden kaynaklanan kayıplar için 86 milyar dolarlık zarar artı 172 milyar dolarlık üç kat zarar gerçekleştiğini ileri sürüyor. Dogecoin'e yatırım yaparak para kaybeden bir insan sınıfını temsil etmeye çalışıyor. Dava ayrıca Musk, Tesla ve SpaceX'in dogecoin'i teşvik etmeyi bırakmasını talep ediyor.

Davacı Keith Johnson, mahkemeye sunduğu belgede;

“Dogecoin bir para birimi, hisse senedi veya menkul kıymet değildir. Altın, diğer değerli metaller veya herhangi bir şey tarafından desteklenmiyor. Mahkeme dosyasına göre onu yiyemez, büyütemez veya giyemezsiniz” ifadelerine yer verdi.

Elon Musk, Dogecoin 'piramit şeması' nedeni ile dava edildi. - Resim : 1

Sözlerine ek olarak;

“Faiz ya da temettü ödemiyor. Diğer kripto para birimlerine kıyasla benzersiz bir faydası yok. Bir hükümet veya özel kuruluş tarafından güvence altına alınmadı.”

“Bu sadece 'daha büyük aptalların' parayı daha yüksek bir fiyata satın almak için kandırıldığı bir sahtekarlık.”

Forbes tarafından net değeri 202,9 milyar dolar olarak belirlenen dünyanın en zengin insanı Musk, toplamda 258 milyar dolar değerinde olan davaya henüz  yanıt vermedi.

Bu yılın başlarında Musk, Tesla'nın  çevrimiçi mağazasındaki işlemler için dogecoin kabul etmeye başladığını açıklamıştı. SpaceX'in yakın gelecekte de aynı şeyi yapması bekleniyor.