Güncel

Emekli maaşı promosyonlarına haciz!

Son dönemlerde tüm emeklileri ilgilendiren bir gelişme meydana geldi. Emekli maaşlarına gelen promosyonlara bir de haciz geliyor iddiası sosyal medyayı karıştırdı.

Emekli maaşı promosyonlarına haciz!

Milyonlarca emekliyi ilgilendiren bir gelişme olan emekli maaşlarına promosyon ile ilgili haciz konusu ortalığa atıldığında sosyal medya karıştı. Emeklileri ilgilendiren bu konu ile ilgili akıllarda hacizin şartlarının ne olduğu sorusu yer alıyor. Son günlerde 7 bin 500 liraya kadar çıkan emekli promosyonlarına haciz konulduğu iddiaları sosyal medyayı karıştırdı. Bu haciz konusu ile ilgili ise kanunen farklı detaylar mevcut.

Binlerce emekli, 7 bin 500 liraya kadar çıkan promosyon rakamları için bankalarla görüşmeye yapıyor. Uzun süredir aynı bankadan maaşını alan emekli vatandaşlar son dönemlerde haciz konusu ile boğuşuyor. Şimdilerde ise promosyonlar üzerinden farklı bir tartışma başladı. Konuyla ilgili ise farklı görüşler ortaya atılmış durumda.

Emekli maaşı promosyonlarına haciz!

maaş

Şikayetlerin temelinde ise emekli maaşı promosyonlarına haciz konulması yatıyor. Bazı bankaların emekliye verilen promosyona borç nedeniyle haciz uyguladığı söyleniyor. Ancak hukukçlara göre kanunen emekli maaşlarına haciz konulamıyor. Promosyonlara gelen haciz konusunda ise farklı görüşler mevcut.

İlk görüş, promosyonun maaşın bir eklentisi olduğu ve bu nedenle hacze konu olamayacağı yönünde. NTV'ye konuşan bir avukat, "Eğer bir emeklinin maaşına, promosyonuna ilgili banka kendiliğinden adım atıp el koymak istiyorsa çok doğru adım olmaz. Eğer icra dosyası ile yapılan işlem sonrası uygulama doğduysa icra müdürlüğünün işlemine karşı icra müdürlüğünü de şikayet edebilirler" ifadelerini kullandı. Bir çok emekliyi ilgilendiren bu durumla ilgili şu anda karışıklık mevcut diyebiliriz. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.

Yorumlar
Mehmet sobacı
Emeklinin zaten bir maaşı var oda benim gibi kiradaysa 3500 TL maaş alıyorum birde hacz koyuyorsa hadi geçin bakalım
Cevapla
Yorumsuz
Yorumlara bakıyorumda, herkes atıp tutuyor. Promosyonun maaş ile bir bağımı var bankaların isteğine bağlı veriliyor. Promosyonları devlet ödemiyor yani. Kanun sadece emeklilerin Maaşının haciz edilemeyeceğini söylüyor. Promosyon ödemesi ödemesi farklı bir şey. Kredileri çekin ödemeyin sonra banka thsil etmek isterse banka suçlu oluyor. Sizin ilk söylemeniz gereken banka maşımı kesyor değil, devlet bana insanca yaşayabileceğim bir emekli maaş vermesi lazım.
Cevapla
Emrullah
Emrullah taş ben iş bankasına gittim borcum var diye kabul etmediler
Cevapla
kamil
Tc kimlik kartına bağlı bir baz hesap olmalı, maaş ve diğer Gelirler o hesap üzerinden diğer bankalardaki hesaplara geçmeli, blokeler de bu hesap üzerinden konulmalı, vergi iadesi, hukuksal iadeler, kamu iade ve ödemeleri, fazla ödeme iadeleri, miras vb her türlü ödeme bu baz hesaba gelmeli. Böylece birçok prosedür kısalacaktır. Bu noktada geçim için gerekli olan emekli maaşı dışındaki promosyon vb diğer ödemelerin ayrımı yapılarak haciz konulmalıdır.
Cevapla
Eren
Ben masımı deniz bank tasıdım 1000 tl aldım şimdi ykb tasıcam 30000tl kredi borcum var fakat aldıgım 1000 tl geri verince tasıyorsun
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.