Özgül Soğurma Oranı (SAR), bir cep telefonu veya başka bir kablosuz radyo cihazı iletim yaptığında insan kafasında veya vücudunda biriken RF gücü miktarının bir ölçüsüdür. SAR uyumluluk testi sırasında ölçülen maksimum SAR değeridir. (Watt/kilogram biriminde)


İyonlaştırıcı olmayan radyasyon doğrudan, DNA hücrelerine hasar verip kansere neden olacak kadar enerji taşımıyor. Ancak ABD Kanser Topluluğu'nun (ACS) web sitesinde yer alan uyarıya göre, cep telefonları beyin tümörü ve boyun ile baş bölgesinde diğer tümörlerin gelişme riskini artırabiliyor.

Tüm cep telefonu modelleri, her pazarda satılmadan önce, radyo frekansı emisyonlarına maruz kalma için ulusal ve uluslararası maruz kalma sınırlarını karşıladığından emin olmak için test edilir. Peki günlük hayatta bir an olsun yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonların SAR değerlerini hiç merak ettiniz mi? Teknolojioku olarak en düşük SAR değerine sahip akıllı telefon modellerinin hangileri olduklarını sizler için listeledik!


İşte en düşük SAR değerine sahip akıllı telefon modelleri!

Xiaomi Mi 10


SAR Değeri 10g (Vücut): 0.99 W/kg

Xiaomi Mi 10


SAR Değeri 10g (Baş): 0.69 W/kg

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.