En fazla nüfusa sahip 20 ülke - Türkiye kaçıncı sırada? - Page 1

Dünya nüfusu giderek artarken, belirli ülkelerin nüfusu da hızla artmaya devam ediyor. En yüksek nüfusa sahip ülkeler genellikle Asya ve Afrika'da bulunuyor. Çin, dünyanın en kalabalık ülkesi ve yaklaşık 1,4 milyar insanı barındırıyor. Hindistan, 1,3 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ikinci ülkesidir ve nüfus artış hızı da oldukça yüksektir.


Dünya nüfusunun %60'ından fazlası, yani yaklaşık 4,5 milyar insan Asya kıtasında yaşıyor. Asya'da nüfusun en yoğun olduğu ülkeler arasında Endonezya, Pakistan, Bangladeş, Japonya ve Filipinler yer alıyor. Afrika'da ise Nijerya, Etiyopya, Mısır, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Güney Afrika gibi ülkeler en kalabalık olanları arasında yer almaktadır.

En fazla nüfusa sahip 20 ülke - Türkiye kaçıncı sırada? - Page 2

Yüksek nüfusa sahip ülkeler, insanların yaşam standardı, ekonomik koşulları, sosyal hizmetlerin yeterliliği, sağlık durumu, doğal kaynakların kullanımı gibi konularda önemli sorunlarla karşı karşıyadırlar. Özellikle yüksek nüfus yoğunluğu, çevre kirliliği, gıda kıtlığı, işsizlik, yoksulluk ve diğer sosyal sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.


Bu nedenle, yüksek nüfusa sahip ülkeler, sürdürülebilir kalkınma ve nüfus politikaları geliştirerek, insanların yaşam kalitesini yükseltmeye ve nüfus artış hızını düşürmeye çalışmaktadırlar. Bu ülkeler, aynı zamanda sağlık hizmetleri, eğitim ve iş olanakları, altyapı gibi konularda yatırımlar yaparak, nüfusun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadırlar.


İşte en fazla nüfusa sahip 20 ülke

En fazla nüfusa sahip 20 ülke - Türkiye kaçıncı sırada? - Page 3

1- Çin


Nüfus: 1.411.750.000 - (31.12.2022)

En fazla nüfusa sahip 20 ülke - Türkiye kaçıncı sırada? - Page 4

2- Hindistan


Nüfus: 1.374.917.850 - (04.04.2022)

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.