En genç ve en yavaş galaksi keşfedildi! - Page 1

Bir astronom ekibi, ALMA teleskopunu kullanarak Evren'in başlarında yavaş dönen bir gökada (galaksi) buldu. Bu galaksi, şimdiye kadar bulunan ölçülen bir dönüşe sahip en genç galaksi olarak öne çıkıyor ve günümüz galaksilerinden çok daha yavaş bir şekilde dönüyor.

En genç ve en yavaş galaksi keşfedildi! - Page 2

Tüm galaksiler, genellikle inanılmaz hızlarda döner. Örneğin, Samanyolu galaksisi saniyede 200 kilometrenin üzerinde bir dönüş hızına sahiptir. Ancak astronomlar, galaksilerin bu hızlara nasıl ulaştığını henüz bilmiyor. Şimdilik bunu anlamanın tek yolu, kozmik zaman boyunca galaksilerin ölçümlerini yapmak ve bir galaktik evrim haritası oluşturmak olarak görülüyor.

En genç ve en yavaş galaksi keşfedildi! - Page 3

Tokyo Waseda Üniversitesi'ndeki bir astronom ekibi, Kısa bir süre önce aşırı uzak bir galaksiyi gözlemlemek için Şili'deki ALMA'yı (Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisi) kullandı. Bu galaksi, MACS1149-JD1, o kadar uzakta ki normalde gözlemlenemeyecek kadar düşük bir parlaklığa sahip.

En genç ve en yavaş galaksi keşfedildi! - Page 4

Ancak bu galaksiden gelen ışık, dev bir galaksi kümesinden geçiyor ve bu kümeden gelen kütleçekimsel mercekleme MACS1149-JD1'in daha büyük gözükmesini sağlıyor. Astronomlar, galaksiyi görmek için bu büyütmeyi kullanabiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.