En iyi 10 Türk filmi - Page 1

2) Yol - Şerif Gören Senaryosu Yılmaz Güney tarafından yazılan 'Yol' filmi, Şerif Gören tarafından yönetilmişti. 1981 yılı yapımı film, 1982 Cannes Film Festival'inde Altın Palmiye almıştı.

En iyi 10 Türk filmi - Page 2

3) Sevmek Zamanı - Metin Erksan Sevmek Zamanı, 1965 yapımı siyah-beyaz bir Metin Erksan filmidir. Filmin teması surete âşık olmadır. Boyamaya girdiği bir evin duvarında asılı kadın resmine aşık olan boyacı Halil'in ve resmin sahibi Meral'in öyküsü anlatılır.

En iyi 10 Türk filmi - Page 3

4) Anayurt Oteli - Ömer Kavur 1986 yapımı Anayurt Oteli'nin, yönetmeni Ömer Kavur'un yaptı, başrollerinde ise Macit Koper, Şahika Tekand, Orhan Çağman ve Serra Yılmaz'ın rol aldı. Film Yusuf Atılgan'ın aynı adlı eserine dayanılarak Ömer Kavur tarafından senaryolaştırıldı.

En iyi 10 Türk filmi - Page 4

5) Vesikalı Yarim - Ömer Lütfi Akad Vesikalı Yarim, 1968 yapımı siyah-beyaz Lütfi Akad filmi. Hüzünlü bir aşk hikâyesini anlatan film, özgün sinema diliyle, Türk sinemasının klasiklerinden sayılıyor. Vesikalı Yarim, Türkan Şoray'ın 1958 de başladığı sinema hayatında 1967 yılında çevirdiği 'Ana' filmiyle aldığı ödülden sonraki ikinci büyük ödül aldığı film.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.