En iyi ekranlı akıllı telefon - Karşılaştırma - Page 1

PhoneArena.com, akıllı telefonların ekranları hakkında bir test karşılaştırması. Teknoloji sitesi testi yaparken; parlaklık ve kontrast, çözünürlük, renk dengeleri ve görüş açılarını ele almış.

En iyi ekranlı akıllı telefon - Karşılaştırma - Page 2

Yapılan testte kullanılan telefonlar ve ekran özellikleri şu şekilde: iPhone 5: 4 inç Retina Galaxy S3: 4.8 inç HD Super AMOLED One X: 4.7 inç 720p Super-LCD 2 Lumia 900: 4.3 inç ClearBlack AMOLED

En iyi ekranlı akıllı telefon - Karşılaştırma - Page 3

Parlaklık ve kontrast
PhoneArena ekibi, parlaklık konusunda iPhone 5`i tercih etmişler. Güneşin direk olarak tepesine geldiği anlarda bile gayet net görüntü sağlayabilen iPhone 5, parlaklık açısından diğer telefonlardan 1 adım önde. 2. sırada ise One X yer alıyor. Görüldüğü üzere, LCD teknolojisi ilk iki sırayı almış durumda. AMOLED tabanlı Lumia 900 ve Galaxy S3`ün ise bu alandaki başarısı aynı seviyede. Işık altında görüntü yetenekleri azalıyor ve kontrast değerleri düşüyor.

3052 kere görüntülenmiş

En iyi ekranlı akıllı telefon - Karşılaştırma - Page 4

Çözünürlük
Çözünürlük ve netlik için baktığımızda, yine iPhone 5`in ve HTC One X`in üstünlüğü ile karşılaşıyoruz. iPhone 5 ve One X, ppi değerlerinin yüksek olması ve piksellerin düzgün yerleşiminden dolayı, diğer iki telefonun üzerinde kalıyor. Lumia 900 direk olarak çözünürlükten kaybederken, Galaxy S3 yüksek çözünürlük sağlamasına rağmen PenTile diziliminden kaybediyor. Çaprazlamasına dizilmiş pikseller, göz ile görülebiliyor ve çok da hoş görünmüyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.