Güncel

En iyi klavye hangisi?

Boğaziçi Üniversitesi tarafından geliştirilen E-Klavye F-Klavye’ye rakip oldu!


Türkiye’de en çok kullanılan Q ve F klavyenin arasına E-Klavye de katıldı. E-Klavyenin eklenmesinin ardından klavyeler arası rekabet ciddi derecede arttı. İlk adımı F-Klavye İşlem Derneği yaptı. En iyi klavyeyi F-Klavye olarak gösteren bir rapor yayınladı. E-Klavye yaratıcısı Prof. Dr. Mahmut Ekşioğlu raporun asılsız olduğunu iddia etti.

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mahmut Ekşioğlu konuyla ilgili şunları söyledi, Türkçe dahi bilmeyen bir federasyonun yayınladığı asılsız bir rapordur. Ticari kaygı yüzünden yapılmıştır. F-Klavye 70 sene önce geliştirilmiş bir klavyedir. O dönemde parmakların hızlarını bile bilmiyorlar. Bizim geliştirdiğimiz klavye yeni her şeyi tam ve hiçbir maddiyat beklentimiz yok. Çocuklarımızın geleceği riskte. Bilim mi kazanacak yoksa sağlıksız bir klavye mi? 

1512387160_mpqvq15123682191766.jpg

Klavye Dünya Şampiyonu Celal Aşkın, E-Klavye o kadar iyiyse nasıl Dünya şampiyonu oluyorum, Dünya genelinde yapılan yarışmada bir tane E-Klavye kullanan niye yok? Şu söylediğim iki şey bile konuyu özetliyor. Sayın Prof. Dr. Mahmut Ekşioğlu’nun F-Klavye’ye yönelik olarak bu asılsız iddialarına bir son vermesi gerekir. İcat etmiş olduğu E-Klavye’ye bu kadar güveniyorsa, Dünya şampiyonu olarak beni yapacağı testlere davet ederek E ve F-Klavye karşılaştırmalarına tarafsız olarak ve daha net sonuçlarla yapılabilir. Ancak buna ihtimal vermiyorum. Çünkü F-Klavye her anlamda E-Klavyeden daha üstün ve başarılı bir klavyedir.

F-Klavye nedir?

F-Klavye, Türkçe olarak geliştirilmiş bir klavye çeşididir. 20 Ekim 1955 tarihinde Bakanlıklar Arası Standardizasyon Komitesi tarafından onaylanmış ve bu tarihten itibaren kullanılmaya başlanmıştır. 

E-Klavye nedir? 

On parmak yazım ilkeleri göz önüne alınarak hazırlanan günümüzün ileri teknolojisi, bilimsel bilgi ve yöntemleri ile tasarlanan klavyedir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.