En öldürücü 10 bilgisayar virüsü ve verdiği maddi zarar! - Page 1

Code Red İlk olarak 2001 yılında su yüzüne çıktı ve iki eEye Dijital Güvenlik çalışanları tarafından keşfedildi. Bu virüse Code Red adı verildi çünkü virüs keşfedildiğinde çalışanlar Code Red Mountain Dew adlı içeceği içiyorlardı. Microsoft IIS web sunucusu bağlanan bilgisayarlara bulaşan virüs hızlıca yayıldı. Bu virüsten 1-2 milyon sunucu etkilendi ve yaklaşık 2 milyar dolar zarar gerçekleşti.

En öldürücü 10 bilgisayar virüsü ve verdiği maddi zarar! - Page 2

Melissa: Floridalı egzotik dansçının adının verildiği virüs 1999 yılında David L. Smith tarafından oluşturuldu. Pornografik siteler için şifrelerin bir listesinin olduğu iddia edilen virüslü Word belgesinin, alt.sex usenet grup üzerinde yayınlandı. Virüs e-posta üzerinden her kişinin 50 arkadaşına gönderilerek yayıldı.

Smith en sonunda yakalandı ve 150 saat toplum hizmeti 20 ay hapis ile 5000 dolar para cezası verildi. Bu virüsün verdiği maddi zarar ise 80 milyon dolar.

En öldürücü 10 bilgisayar virüsü ve verdiği maddi zarar! - Page 3

Sasser:

İlk kez 2004 yılında keşfedilen Windows virüsü Netsky bilgisayar bilimi öğrencisi Sven Jaschan, tarafından oluşturuldu. Bu virüsün bulaştığı bilgisayarlar yavaşlıyor ve çöküyor. Milyonlarca bilgiayara bulaşan virüs oldukça yıkıcı bir tahribat bıraktı.

Virüsü kontrol eden Yerel Güvenlik Yetkilisi Alt Sistemi Hizmeti (LSASS), solucanın bir arabellek güvenliği açığından yararlanarak sızdığını söyledi. Ayrıca virüs, otomatik olarak başkalarına bulaşmak için sistem kaynaklarını kullanarak internet üzerinden diğer cihazlara bulaştı.

Bir milyondan fazla bilgisayara bulaşan virüs, genel olarak, havayolları, haber ajansları, toplu taşıma, hastane, gibi yerlerin altyapılarında kritik hasar oluşturdu. Tahminen 18 milyar dolar zarar ettiren virüs için Jaschen, küçük olduğu için 21 ay ertelenmiş hapis cezası aldı.

En öldürücü 10 bilgisayar virüsü ve verdiği maddi zarar! - Page 4

Zeus çeşitli cezai görevleri gerçekleştirecek Windows bilgisayarlara bulaştırmak için oluşturulmuş bir Truva atı idi. Bilgisayarların çoğunluğu sürücü tarafından yüklemeler veya kimlik avı dolandırıcılığı yoluyla bu virüsü aldı.. Ilk kez 2009 yılında tanımlanan bu virüs sadece ABD’de bir milyondan fazla bilgisayara bulaştı ve 70 milyon dolar zarar verdi. Zeus virüsü için 100 kişi tutuklandı. Zeus virüsünü geliştiren kişi 2010 yılı sonunda emekli olduğunu söyledi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.