Güncel

Enerji Bakanlığı Çin nükleer tesislerini inceliyor

Türkiye şuanda Çin ile rüzgar, güneş, kömür ve nükleer güç santrali konusunda görüşmeleri yürütüyor.

Enerji Bakanlığı Çin nükleer tesislerini inceliyor

Türkiye'de ikincisi yapılacak nükleer enerji santrali için Enerji Bakanlığı yetkilileri, bazı ülkelerle temasta bulanacaktı bunlardan biride Çin. Enerji Bakanlığı şu anda görüşmelerin sürdüğü ülkeler arasında bulunan Çin ile temaslarda bulunuyor.

1335105701_cin-nukleer-tesis-planlarini-askiya-aldi-2011-03-17.jpg

Gelen haberlere göre bir yandan Türk yetkililer Çin'in nükleer enerji tesislerini gezerken bir yandan da Çinli yetkililerle müzakerelerini sürdürüyorlar.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çin gezisine kısa süre önce eşlik eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yaptığı açıklamada:

''Çin gezisi umduğumdan daha verimli geçti. Tek ülkeyle yürüttüğümüz yeni nükleer güç santrali çalışmalarını Japonya, Güney Kore ve Çin ile yürüteceğiz. Hangisi ülkemizin menfaatlerine uygunsa o tercih edilecek.'' demişti.

1335105729_cin-nukleer-santral-tesis-enerji-acildi-kapasite-500x353.jpg

Bakan Taner Yıldız, bakanlık yetkililerinin görüşmeyi detaylandırmak için Çin'e geleceğin söylemişti. Türkiye şuanda Çin ile rüzgar, güneş, kömür ve nükleer güç santrali konusunda görüşmeleri yürütüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.