Epic Games'in işten çıkartmaları sektörde endişe yarattı

Oyun dünyasının en önemli isimlerinden biri olan Epic Games'in 800'den fazla çalışanını işten çıkartması büyük endişe yarattı.

Epic Games'in işten çıkartmaları sektörde endişe yarattı

Epic Games, son zamanlarda karşılaştığı finansal zorluklar nedeniyle zor bir karar aldı. Popüler oyunlarından Fortnite'ın popülaritesindeki düşüş, Apple ile olan dava sonuçlarının olumsuz etkisi ve Epic Games Store’un rağmen yıllardır ücretsiz oyunlar sunmasına rağmen oyuncuların birinci tercihi olamaması şirketi mali bir darboğaza sürükledi. Şirket, bu zorlukların üstesinden gelmek için iş gücünün yaklaşık %16’sını, yani 870 çalışanını işten çıkarma kararı aldı.

Bunun yanı sıra, Epic Games, geçen yıl bünyesine kattığı Bandcamp isimli online müzik dağıtım platformunu Songtradr isimli müzik piyasasına satma kararı aldı.

Epic Games'in işten çıkartmaları sektörde endişe yarattı

Ayrıca çocuklar için güvenli teknoloji konusunda uzmanlaşmış SuperAwesome firmasının büyük bir bölümünü de satmayı planlıyor. SuperAwesome’ın reklam işi ise bağımsız bir şirket olarak faaliyet göstermeye devam edecek.

Epic Games CEO'su Tim Sweeney, çalışanlara gönderdiği notta şirketin kazancını aştığını ve büyümeye devam edebilmek için bu adımları atmak zorunda olduklarını belirtti. Sweeney'e göre şirket maliyetleri azaltma konusunda çeşitli çabalar sarf etti ancak finansal sürdürülebilirliği koruyabilmek için işten çıkarmaların kaçınılmaz olduğunu vurguladı.