''Eşinizi, sevgilinizi Facebook'tan silin!'' - Page 1

New York’lu bir evlilik terapisti olan Ian Kerner, evlilik ve ilişkilerin kısa sürmesinin nedenlerinden birinin de Facebook ve Twitter gibi sosyal medya siteleri olduğunu ve eğer ilişkilerin uzun süreli olmasını istiyorlarsa çiftlerin eşlerini ya da sevgililerini sosyal medya hesaplarında bulundurmamaları gerektiğini söyledi.

''Eşinizi, sevgilinizi Facebook'tan silin!'' - Page 2

tr.fobito.com’un haberine göre kendi ilişkisini bir deney platformu olarak kullanan Kerner, geçici bir süre için bir Facebook profili oluşturmuş ve bunun evliliklerini olumsuz yönde etkilediğini gözlemlemiş.

''Eşinizi, sevgilinizi Facebook'tan silin!'' - Page 3

Bunun nedenini ise kendi cümleleri ile “çünkü eşimin ne kadar yorgun olduğunu veya günce kaç kahve içtiğini bilmek durumunda olmadığımı düşünüyorum. Bu kadar küçük ve ekstra detayları bilmek, ilişkiyi ayakta tutan unsurlardan olan gizemi ve önceden tahmin edilemeyen şeyleri ortadan kaldırıyor. Çiftlere birbirlerini Facebook’tan silmelerini tavsiye ediyorum.” şeklinde açıklıyor.

''Eşinizi, sevgilinizi Facebook'tan silin!'' - Page 4

Ian Kerner’in çalışmalarına göre günlük yaşamda sürekli bir arada olan ve Facebook’ta da arkadaş olan kişilerin ilişkilerindeki heyecan daha az düzeyde. Kerner, sosyal medya platformlarının tarafları birbirine yakınlaştırdığı düşünülse de ilişkide olması gereken iki taraf arasındaki mesafeyi azalttığı ve gizemi neredeyse tamamen ortadan kaldırdığı için ilişkiye zarar verdiğini savunuyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.