Ev fiyatları neden düşüyor? İşte 5 nedeni... - Page 1

Ev fiyatları son 1 yıldır rekor hızda artış gösteriyor. Maliyetler, kur etkisi, düşük arz ve artan talebin uçurduğu fiyatlar, konutun yeniden bir yatırım aracı olmasını sağladı. Son dönemde konut fiyat artışının hız kestiği gözlemleniyor.

Ev fiyatları neden düşüyor? İşte 5 nedeni... - Page 2

Endeksa'nın verilerine göre, Türkiye genelinde haziran sonu itibarıyla konut satış fiyatlarında yıllık değer artışı yüzde 182 seviyesinde gerçekleşirken, ortalama konut metrekare satış fiyatı 9 bin 979 liraya, ortalama konut satış fiyatı ise 1 milyon 317 bin 288 liraya çıktı.

Ev fiyatları neden düşüyor? İşte 5 nedeni... - Page 3

Fiyat artışlarında ay bazında mayısta zirvenin görüldüğü, sonra artış oranlarının düşüş eğilimine girdiği belirtildi. Uzmanlara göre, son dönemde fahiş şekilde artan fiyatların artış hızı kesildi, piyasadaki fiyatlar reel rakamlara geldi.

Ev fiyatları neden düşüyor? İşte 5 nedeni... - Page 4

Artış hızı yavaşladı


Konut fiyatlarının düşmediğini artış hızının yavaşladığını belirten MasterTürk Grubu Başkanı Taş, "Konut alıcısının kıtlık psikolojisiyle ev almaya koştuğu bir 7 ay vardı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.