Kullanan ülkelerin neredeyse tamamı eski Doğu Bloku ve Orta Doğu ülkeleri olması en azından jet uçağı konusunda soğuk savaşın hâlâ bitmediğinin adete bir göstergesi.

Her iki uçak yenilenen son modelleriyle yüksek menzile sahip hale getirildi. MIG'in 1400 km olan menzili son yenilemelerle birlikte, 3500 km'ye kadar çıkarıldı. F-16 ise menzil açsından daha rahat bir durumda 'Savaşan Şahin' takma adlı avcının menzili 3890 km.

F-16'LARDAN EN BÜYÜK FARKI MANEVRA KABİLİYETİ

MIG, 11G Manevra kabiliyetine sahiptir ki bu manevradan fazlasına MiG-29 izin vermediği için değil hiç bir pilot 11G'nin üzerine dayanamadığı için çıkılmadığı biliniyor. Ayrıca MİG-29'un "Cobra" adı verilen manevrası özellikle itdalaşında F-16'lara karşı üstünlük sağlıyor

MIG'in yakın muhabere ve manevra üstünlüğüne rağmen F-16'lar yüksek vuruş gücü ve geniş silah yelpazesiyle dikkat çekiyor. Uçak genel olarak Mig-23 ve F-15'den daha geniş, ağır ve alçak kanatlı bir yapıya sahiptir. Yapısından Aleminyun, çelik, titan ve %7 oranında da kompozit malzeme kullanılmıştır. Geriye doğru gittikçe incelen kanatların uçları yuvarlaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.