F-16 savaş uçakları ile Rus Mig-29'lar arasındaki farklar - Page 1

Kullanan ülkelerin neredeyse tamamı eski Doğu Bloku ve Orta Doğu ülkeleri olması en azından jet uçağı konusunda soğuk savaşın hâlâ bitmediğinin adete bir göstergesi.

F-16 savaş uçakları ile Rus Mig-29'lar arasındaki farklar - Page 2

Her iki uçak yenilenen son modelleriyle yüksek menzile sahip hale getirildi. MIG'in 1400 km olan menzili son yenilemelerle birlikte, 3500 km'ye kadar çıkarıldı. F-16 ise menzil açsından daha rahat bir durumda 'Savaşan Şahin' takma adlı avcının menzili 3890 km.

F-16 savaş uçakları ile Rus Mig-29'lar arasındaki farklar - Page 3

F-16'LARDAN EN BÜYÜK FARKI MANEVRA KABİLİYETİ

MIG, 11G Manevra kabiliyetine sahiptir ki bu manevradan fazlasına MiG-29 izin vermediği için değil hiç bir pilot 11G'nin üzerine dayanamadığı için çıkılmadığı biliniyor. Ayrıca MİG-29'un "Cobra" adı verilen manevrası özellikle itdalaşında F-16'lara karşı üstünlük sağlıyor

F-16 savaş uçakları ile Rus Mig-29'lar arasındaki farklar - Page 4

MIG'in yakın muhabere ve manevra üstünlüğüne rağmen F-16'lar yüksek vuruş gücü ve geniş silah yelpazesiyle dikkat çekiyor. Uçak genel olarak Mig-23 ve F-15'den daha geniş, ağır ve alçak kanatlı bir yapıya sahiptir. Yapısından Aleminyun, çelik, titan ve %7 oranında da kompozit malzeme kullanılmıştır. Geriye doğru gittikçe incelen kanatların uçları yuvarlaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.