Güncel

FaceApp'tan sonra Zao fırtınası geliyor!

Yaşlandırma uygulaması Rusya merkezli FaceApp'tan sonra Çin merkezli yüz değiştirme uygulaması Zao da dünya çapında viral olmaya başladı.


Son dönemde kişilerin yüzlerini kullanan uygulama sayısında ciddi bir artış yaşandı. Bunun son örneği FaceApp ile yaşanırken, Rusya merkezli bu uygulamanın kullanıcı verilerini izinsiz bir şekilde topladığı iddia edilmişti. Facebook ve Google gibi devlerin yıllardır yaptığı bu uygulamayı farklı ülkelerin uygulamalarının da yapmaya başlaması rahatsızlık oluşturmuş gibi görünüyor. Şimdi bir başka yüz değiştirme uygulaması olan Çin merkezli Zao da FaceApp yolunda ilerliyor.

FaceApp'tan sonra Zao fırtınası geliyor!

FaceApp'tan farklı olarak kullanıcının bir fotoğrafını istenen bir videodaki kişinin yüzü ile değiştiren bu uygulama dünya çapında yayılmaya başladı. Cuma günü Çin'de kullanıma sunulan uygulama milyonlarca kişi tarafından indirildi. Çin'in iOS uygulama merkezinden yüklenebilen uygulama bir video sekansındaki görüntüde bulunan kişinin yüzünü istenen bir fotoğraftan alarak değiştiriyor. Genelde ünlü filmlerin sahnelerinin ya da ünlü sanatçıların filmlerinden alınan farklı görüntülerin kullanıldığı uygulama Çin'de çok popüler olmuş durumda.

Zao uygulamasının sahnelerini kullandığı ünlüler arasında Leonardo DiCaprio, The Big Bang Theory dizisinden Sheldon ve Game of Thrones dizisinden John Bradley yer alıyor.

Deepfake adı verilen bir videodaki görüntüyü bir başka görüntüden alarak değiştirme teknolojisini kullanan Zao'nun kullanıcı bilgilerini izinsiz olarak topladığı da iddialar arasında yer alıyor.

Şimdilik Türkiye'de kullanılamayan uygulamanın sonuçlarını içerek paylaşımların bazı Çin merkezli sosyal ağlarda yasaklandığını da belirtelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.