Güncel

Facebook, Apple, Microsoft ve IBM'den kadın haklarına tam destek

Teknoloji şirketleri, Kadınların Eşitlik Günü'ne özel olarak eşitlikten yana olduklarını gösteren bir taahhüt imzaladılar.

Facebook, Apple, Microsoft ve IBM'den kadın haklarına tam destek

Amerika'da yaşayan kadınların oy kullanma hakkı elde etmesiyle kutlanmaya başlayan Kadınların Eşitlik Günü (Women's Equality Day), bu sene Beyaz Saray'dan da destek aldı. Yetkili kişilerden oluşan bir komite, özel sektörde varlığını sürdüren şirketler için, kadınların erkeklerle eşit miktarda maaş almasını güvence altına alan bir taahhüt hazırladı. Eşit Ödeme Taahhütü olarak isimlendirilen taahhüt, yaklaşık 2 ay önce özel sektörün lider şirketlerine sunuldu ve bugün, birçok büyük şirket tarafından kabul edildi.

1472299458_144539641.jpg

Taahhüte göre, aralarında Microsoft, Apple, Facebook ve IBM gibi teknoloji devlerinin de bulunduğu şirketler, cinsiyetlerin maaş miktarındaki farkılılıkları ortadan kaldırmak için ellerinden geleni yapacaklar.

Haziran ayında düzenlenen United State of Women Summit'de açıklanan rakamlara göre çalışan kadınlar, meslektaşı olan erkeklerin sadece %79'u kadar maaş alabiliyorlar. Bu eşitsizliği ortadan kaldırma çalışmalarında büyük şirketlerin Eşit Ödeme Taahhütü'nü imzalamış olmasının yararı görülecektir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.