Güncel

Facebook Arama Motoru Üzerine Çalışıyor

Teknoloji konferansında açıklamalarda bulunan Facebook'un kurucu ve CEO'su M.Zuckerberg, arama motoru konusunda üzerine çalıştıklarını doğrulayarak oldukça farklı bir nokta'da dikkat çekti.


Sosyal ağ oluşumunda uzun zamandır liderlik koltuğunu oturan, bırakmayan Facebook cephesi farklı konularda karşımıza çıkmaya devam ediyor. Kategorisinin en büyük ve kapsamlı ismi olmayı başaran platform, dünya çağındaki 1 milyara yaklasan üye sayısı ile gücüne güç katıyor.

Birçok ünlü markanın da dahil olmasıyla birlikte sosyal medya sektöründe merkez olma yolunda ilerleyen, son olarak İnstagram satışının resmi olarak onaylanmasıyla rahatlamıstı.
1347600978_instagram.jpg

Kısa süre önce düzenlenen TechCrunch Disrupt teknoloji konferansında birtakım açıklamalarda bulunan M.Zuckerberg, havada kalan kimi konulara açıklık getirdi. Kulislerde dolaşan Facebook akıllı telefon iddialarını  açık bir dille yalanladı böylesi bir hamlenin çok yanlış tercih olacağını dile getiren CEO, yakın zamanda dolanan arama motoru dedikodularını da yanıtladı.

Zuckerberg arama motoru kurulacağı yönündeki sorulara, Facebook'un insanların sahip olduğu soruları cevaplamak için benzersiz bir şekilde yerini aldığını, kimi noktalarda bunu yapabileceklerini ve ekibinin konu üzerinde çalıştıklarını belirtti.

1347601130_facebook.jpg
Konuşmasına devam eden yönetici, günde yaklaşık 1 milyar sorgunun gerçekleştirildiğini fakat kendilerinin daha farklı mantık ile çalıştıklarını belirtti. Yapılan arama sonuçlarında binlerce sitenin listelendiğini ancak kendilerinin özel, kişinin isteğine uyan spesifik veriler üzerinde yoğunlaştıklarını ekledi.

Facebook'a entegre olabileceği düşünülen arama motorunun hali hazırda devam eden Bing anlaşmasını nasıl etkileyeceği henüz bilinmiyor. Zira şu an yapılan sorgular neticesinde Microsoft'un Bing servisi kullanılıyor. Sadece sosyal ağ hizmeti yerine farklı alanlara da yönelen kurucunun gelecek kararları bakalım ne derece etkili olacak.

Yorumlar
tknlj
bence gereksiz bir uygulama olur. herke kendi isini yapsin
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.