Güncel

Facebook bu üzücü olaydan sonra Safety Check(Güvenlik Kontrolü) özelliğini devreye soktu

Dün gece Florida'da Amerika tarihinin en kanlı saldırısı gerçekleştikten sonra Facebook Safety Check özelliğini kullanıcılara açtı.


ABD'nin Florida eyaleti Orlando şehrinde dün gece saat 2 sularında bir gay klübünde silahlı saldırı gerçekleştirildi. Polis saldırıyı gerçekleştiren şahsı belirledi.Ölenlerin sayısının şu anda en az 50, yaralıların ise 53 olduğu biliniyor.

Facebook ise bu olayın ardından Safety Check özelliğini devreye soktu. Bu özellik sayesinde konumunu Orlando olarak belirten insanlar kendilerinin güvende olduklarını işaretleyerek yakın çevrelerine bildirim olarak gitmesini sağlayabilecekler. Bu sayede bu insanların tanıdıkları, akrabaları veya arkadaşları doğrudan kendilerine olaydan etkilenip etkilenmediklerini sorabilecekler.

Facebook bu özelliği ilk kez Paris'teki terör saldırıları sırasında aktif etmişti. Bunu dışında Ankara'daki terör patlamasında da devreye sokmuştu. Bundan önceki Ankara ve Beyrut saldırılarında aktif değildi ve insanlar haklı nedenlerle eleştirmişti bu durumu. Bunu üzerine Mark Zuckerberg bu özelliğin Paris'teki olaylarla birlikte deneme olarak devreye sokulduğunu ve önümüzdeki dönemlerde daha yaygın olarak kullanılacağını söylemişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.