Facebook fotoğraflarınız 100 yıl sonra ne olacak? - Page 1

Söyleyecek bir sözünüz mü var yanınızdaki arkadaşınızdan önce twitter'a yazmak daha cazip geliyor.
Peki ileride torunlarımız 'Anneanne gençken nasıl biriydin?' diye sorduğunda 'Facebook'a mı bak, tweetlerimi oku' mu diyeceğiz? İşte fütürüstik sorulara yanıtlar…

Facebook fotoğraflarınız 100 yıl sonra ne olacak? - Page 2

Bilişim ve teknoloji alanında çalışmalarıyla tanınan sosyal medya uzmanı M. Serdar Kuzuloğlu, internet girişimcisi Ersan Özer ve inploid.com sitesinin kurucusu Serkan Köse, merak edilenleri yanıtladı.

Facebook fotoğraflarınız 100 yıl sonra ne olacak? - Page 3

'YAŞAM KAYDI' SİTELERDEKİ VERİLER TAŞINACAK


Serdar Kuzuloğlu, Facebook'ta biriken anıların gelecekte ne olacağı ile ilgili, şöyle konuştu:
"Facebook, Youtube gibi 'yaşam kaydı' formunda hizmet veren siteler kullanıldığı her gün, bize dair barındırdığı veri kırıntılarıyla biraz daha vazgeçilmez hale geliyor. Diğer yandan da 'veri taşınabilirliği' konusu gündeme geliyor."

Facebook fotoğraflarınız 100 yıl sonra ne olacak? - Page 4

Gelecekte bütün sitelerin kendi istekleriyle ya da kanuni düzenlemelerle "sahip oldukları kullanıcı verilerini sahiplerine istediği zaman vermek zorunda kalacağını" söyleyen Kuzuloğlu, "Şu an bile Facebook ve Google başta olmak üzere pek çok sosyal ağda bu özellik zaten var. Taşınan bilginin bir diğer mecraya aktarılması da yeni sitenin teknik olarak desteklemesi durumunda son derece kolay bir işlem" dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.