Güncel

Facebook, halka arzda hüsrana mı uğradı?

Amerikan tarihinin en büyük 3'üncü halka arzı olan bu günde hisselerin yüzde 50 değer kazanacağını düşünenler bile olmuştu.


Günlerdir heyecanla beklenen Facebook'un halka arzı tamamlandı, ancak Silikon Vadisi'ndeki yaşanan heyecan Wall Street'te yaşanmadı. Facebook hisseleri, 38 dolar gibi yüksek bir fiyattan açıldı ve borsadaki ilk günü 38 dolar 23 sent ile neredeyse başladığı seviyede bitirdi.

1337493861_photo.jpg

Aslında halka arz öncesi California'da her şey çok güzel başlamıştı. Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ile takım arkadaşları Facebook çalışanları toplandılar ve New York borsasına bağlandılar. Facebook hisselerinin işlem görmeye başlayacağı ilk günde borsanın açılışını, Mark Zuckerberg yaptı.

İlk başlangıçta Facebook hisseleri, 38 dolardan satışa sunulmuştu. Şimdiye kadar Amerikan tarihinin en büyük 3'üncü halka arzı olan bu günde hisselerin yüzde 50 değer kazanacağını düşünenler bile olmuştu.

Borsadaki ilk gün işlemlerin başladığı saatlerde, Facebook hisseleri bir ara yüzde 11'in üzerinde değer gördü ve 45 doları buldu. Ancak bu yükseliş çokta uzun sürmedi ve yine geriledi. O günün sonunda ise Facebook'un hisse değeri 38 dolar 23 cente düştü.

Facebook'un borsada ki bu durumu, 8 yıl önce kurulan şirketin değerinin, halka arzın ardından 104 milyar doları bulduğu gerçeğini şimdilik değiştirmedi. Ancak ekonomistlerin düşüncesine göre, bu zaten fazla yüksek bir değer. Özellikle de Facebook'un 2011'de sadece 1 milyar dolar kar ettiği düşünülürse, Facebook'un hisselerinin büyük oranda yükseleceğini bekleyen sosyal medya ve internet şirketleri de hayal kırıklığına uğradı diyebiliriz. O hisseler de günü değer kaybederek kapattı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.