Güncel

Facebook rekor fiyata WhatsApp'ı satın aldı

Satın alım işleminde ödenen para uzun süre konuşulacaktır.

Facebook rekor fiyata WhatsApp'ı satın aldı

Uzun süredir satılacağı dedikoduları gündemde yer bulan WhatsApp bir süre önce bunları yalanlamış olsa da dünyanın bir numaralı çapraz mesajlaşma uygulamasının  yine dünyanın bir numaralı sosyal paylaşım sitesi Facebook'a satıldığı bilgisi gündeme  bomba gibi düştü. Söz konusu satın alım işlemi hem Facebook hem de WhatsApp yetkilileri tarafından resmen açıklandı.

1392881727_whatsapp-vs-facebook-reasons-why-facebook-losing-popularity.jpg

Facebook'un satın alım işlemi için ödeyeceği miktar ise tam 16 milyar dolar. Evet yanlış duymadınız, 10MB'lık bir uygulama için şu ana dek mobil dünyasındaki en büyük satın alımı temsil eden 16 milyar dolar para ödenecek. WhatsApp her ne kadar bir mobil uygulama olsa da, dünyada halihazırda günlük 450 milyon kullanıcı tarafından aktif şekilde kullanılıyor ve platforma her gün 100 milyon kişi daha katılmakta.  

Yapılan anlaşma neticesinde Facebook, WhatsApp'a nakit 4 milyar dolar ödeme yapacak. Geri kalan 12 milyar dolar ise Facebook hisseleriyle sağlanacak. Ayrıca WhatsApp'ın kurucusu Jan Koum da artık Facebook yönetim kurulu üyesi görevini üstlenecek.  Ayrıca anlaşmanın önemli bir detayı da; olası bir anlaşmazlıkla yani satın alım işlemi gerçekleşmediği takdirde Facebook WhatsApp'a 1 milyar dolar ödeme gerçekleştirecek. WhatsApp'a ödenecek para sadece bunlarla sınırlı değil. Facebook dört yıl boyunca WhatsApp kurucu ve çalışanlarına 3 milyar dolarlık hisse dağıtımı gerçekleştirecek. Bu miktar da eklendiğinde WhatsApp için ödenecek toplam miktar 19 milyar dolara yükselecek. 

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg satın alım işlemi sonrası yaptığı değerlendirmede WhatsApp'ın bağımsız olarak çalışmalarını sürdüreceğini, Facebook tarafında yapılan çalışmalarından bağımsız tutulacağını açıkladı. Zuckerberg her ne kadar böyle bir değerlendirme de bulunsa da, Facebook Messenger'dan daha popüler olan WhatsApp eninde sonunda Facebook'la bütünleşecektir. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.