Güncel

Facebook sahte hesapları siliyor!

Facebook sahte hesapları silmek için temizlik operasyonuna başladı.

Facebook sahte hesapları siliyor!

Eğer bugünlerde Facebook sayfalarınızın hayran sayılarında bir düşüş yaşarsanız hiç şaşırmayın. Çünkü, bu bir hata değil; Facebook’un temizlik operasyonu. Facebook site üzerindeki geliştirmeler çerçevesinde sahte hesapları toplu olarak sileceğini Ağustos ayında duyurmuştu. Sosyal ağ bu işlemi uygulamaya koydu ve silmeye başladı.

Facebook üzerinde sahte hesap açmak oldukça yaygınlaştı ve alışkanlık haline geldi. Facebook’ta bu hesaplara karşı savaş açtı. Son verilere göre site üzerindeki hesapların yüzde 8,7’si yani yaklaşık 83 milyon hesap sahte açılmış. Bu oranın Türkiye’de daha fazla olduğu iddia ediliyor.

1348762349_facebookzombi-2.jpg

Facebook’un başlattığı sahte hesap temizleme uygulaması ile pek çok sayfa hayran ve paylaşımların beğenilerinde düşüş yaşanmaya başladı. Kötü niyetlerle kullanılan sahte 83 milyon hesabın 14 milyonunun zararlı veya istenmeyen içerikler üretmek amacıyla oluşturulduğu tahmin ediliyor. Bu zararlı hesapların sayfa beğenmesi endişe edilecek bir durum.

Sahte hesapların silinmesinden pek çok Facebook sayfası etkilendi ama en çok göze çarpan doğal olarak daha fazla hayran sayısına sahip olanlar oldu. Appdata’nın rakamlarına göre Zynga’nın Texas HoldEm Poker’i zombi avının ardından 96 bin hayran kaybetti. Farmville 45 bin, Lady Gaga 31 bin, Shakira ve Rihanna ise 22 biner hayran kaybeden isimler.

Yorumlar
yalcin
cok iyi yapiyorlar helal gecte olsa yerinde bir karar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.