Güncel

Facebook üzerinden büyük vurgun!

Facebook üzerinden milyonlarca dolar para dolandıran siber suçlular tutuklandı.

Facebook üzerinden büyük vurgun!

FBI, siber suç şebekesine düzenlediği operasyon ile Facebook üzerinden gizli bilgileri elde ederek 850 milyon dolar para dolandırdığı gerekçesi ile 10 kişiyi tutukladı.

FBI yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, 10 kişinin bir kısmı Amerika'dan bir kısmı ise İngiltere'den gözaltına alındı. 2010 yılı Ekim ayından bu yana Facebook üyeleri siber suçluların hedefi haline gelmişti.

1355328683_siber-suc.jpg

Siber suç çetesinin, sahiplerinin bilgisi olmaksızın ele geçirilip kontrol edilen bilgisayarlardan oluşan bir ağ (botnet), yardımıyla kurbanlarına ait kredi kartı, banka hesabı ve diğer kişisel bilgileri ele geçirdiği iddia ediliyor.

Suçluların yakalandığı ülkeler arasında Amerika ve İngiltere dışında Bosna Hersek, Hırvatistan, Makedonya, Yeni Zelanda ve Peru da bulunuyor. Çetenin, dünya çapında 11 milyon bilgisayar sistemini Yahos adı verilen zararlı bir yazılımın çeşitli versiyonları ile etkileyerek soygunu gerçekleştirdiği söyleniyor.

Güvenliği uzmanları, kullanıcıları, Facebook sayfalarında kişisel bilgi paylaşımı konusunda dikkatli olmalarını ve gizlilik ayarlarını dikkatli davranmalarını önerdi.

Yorumlar
Misafir
arkadaşın dediği gibi virüsle alakalı bir konu değil.bilgisayarı ve interneti doğru ve tedbirli kullanmaktan geçer ben antivirus programına parada vermem üstelik 8 bin tl lik pc kullanıcısı olduğum halde.
Cevapla
bilinçli kullanıcın antiviruse ihtyacı olmaz zaten
Cevapla
Misafir
Yurdum insani halen bir bilgisayara 1000 lerce para verirken,aylik 5 10 lira verip "lisansli antivirus programi" alip kullanmamaya devam etsin!
Cevapla
Misafir
antivirusle ilgisi yok, once oku sonra yorum yap.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.