FACEBOOK nerelerde yasaklı İran İran'da Facebook 2009 seçimlerinden sonra yasaklandı. Ancak İran İslami Kültür ve İrşat Bakanı Ali Cenneti, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, aralarında Facebook’un da bulunduğu bazı sosyal medya sitelerine konulan erişim yasağının kaldırılabileceğinin sinyalini verdi.

FACEBOOK nerelerde yasaklı İran Sosyal sitelere konulan yasakları eleştiren Cenneti, “İslami değerleri koruma bahanesiyle bazı şeylerin gelişmesini önlemenin anlamı yok. Dünyayla irtibatımızı kesip insanları kısıtlı bir alana sıkıştıramayız” diye konuştu. Devrimin kurulduğu ilk yıllarda video oynatıcı ve faks makinelerine konan yasaklamaları hatırlatan Bakan, “Bugün geçmişe baktığımızda aldığımız birçok kararın ne kadar komik olduğunu görüyoruz” dedi.

FACEBOOK nerelerde yasaklı İran İran’da birçok bakan ve üst düzey yetkilinin yasak olmasına rağmen sosyal paylaşım sitelerinde hesabı bulunuyor. Resmi rakamlara göre, 4 milyon İranlı Facebook kullanıyor.

FACEBOOK nerelerde yasaklı İran İran’daki internet kullanıcıları, genelde erişim yasağının konulduğu siteleri açmak için üçüncü bir ülkenin internet ağından faydalanıyor. Yasak olarak satılan bu materyallerden yararlanmak isteyen kullanıcılar, düzenli olarak abonelik bedeli ödüyor. Tahran, geliştirdiği yazılımlarla istediği zaman bu programların çoğunu da devre dışı bırakabiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.