Güncel

Facebook'a şok cinsel taciz suçlaması

Facebook, cinsel taciz ve ayrımcılık yatağı olmakla suçlanıyor.

Facebook'a şok cinsel taciz suçlaması

Eski bir Facebook çalışanı, işyerinde cinsel taciz ve ırk ayrımının da dahil olduğu iddia edilen çok kötü davranışlara maruz kaldığı iddiasıyla dava açtı. Facebook sosyal ağının çalışma ortamının taciz ve ayrımcılık yatağı olduğunu iddia eden eski bir çalışanı şirkete ateş püskürdü.

Haziran 2010'dan Ekim 2013’e kadar Facebook'ta çalışan Chia Hong, ırk ve cinsiyete dayalı haksız muameleye tabi tutulduğunu iddia etti. Hong, pazartesi günü, cinsel taciz ve ulusal köken ayrımcılığı da dahil olmak üzere 11 iddia ile San Mateo County Üst Mahkemesi’ne dava açtı. Chia Hong, Facebook şirketine açtığı davada zihinsel acı, ıstırap ve duygusal sıkıntıya düştüğü için maddi ve manevi tazminat istiyor.

Facebook, Google, Twitter ve diğer teknoloji şirketlerinin kendi istatistiklerine göre, ortalama yüzde 70 erkek ve beyaz ırk personel çalıştırıyorlar. Bu istatistiklerde yer alan yaygın erkek egemen kültürü ve açılan bu dava, Silikon Vadisi'nde tekrar tartışma yarattı.

 1426746348_110734514496817218497532067710951n.jpg

Facebook’a Hong'un yanı sıra Anil Wilson ve 50 diğer isimsiz çalışan suçlamalarda bulunuyor. Chia Hong’un iddiasına göre; Facebook bir şirket etkinliğinde erkek çalışanlarına içki servisi yapması için kendisine görev verdi. Hong ise çocuklarının bakımı için evde kalmak zorunda olduğunu belirtti ancak kendisinin mazereti göz ardı edildi.

Ayrıca Hong, işyeri ortamı hakkında şikayetçi olduktan sonra Facebook yönetimi, okuldaki bakımını gönüllü olarak üstlendiği çocuğunu listeden çıkardı ve çalışanıyla birlikte çocuğunu da cezalandırdı. Sonuçta, Hong’un yerine "daha az nitelikli, daha az deneyimli bir Hint erkek" çalışan aldı.

Bir Facebook sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Çok büyük bir iş gücü istihdam eden bir şirket olarak cinsiyet ve eşitlik ile ilgili çeşitli konularda ilerlememiz son derece zor iş ve biz ilerleme kaydettiğimize inanıyorum. Bu tür durumlar maddi anlaşmazlıklardan kaynaklanıyor ve bizim çalışanlarımıza adil davrandığımızı düşünüyorum." Dedi.

Kleiner Perkins Caufield & Byers eski çalışanlarından Ellen Pao tarafından açılan cinsiyet ayrımcılığı davasında olduğu gibi Hong'un da Facebook çalışanları için öncü olması bekleniyor. Ellen Pao, Hong’un Facebook şirketinin çalışma ortamında cinsel tacize uğramış ya da ayrımcılığa maruz kalmış diğer çalışan kadınlar için ilham kaynağı olmasını umduğunu söyledi.

 Hong davada, Ellen Pao’nun avukatlığını yapan firmalarından biri olan Lawless & Lawless tarafından temsil edilmektedir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.