Güncel

Facebook,milyarlarca dolar ödemekten nasıl kurtuldu!

Facebook, kendisine açılan bir davadan 10 milyon dolar bağış yaparak kurtuldu.

Facebook,milyarlarca dolar ödemekten nasıl kurtuldu!

Facebook, kullanıcıları kendi isimlerini, fotoğraflarını ve içerik beğenme tercihlerini kontrol etme hakkını ihlal ettiği suçlamasıyla Facebook'a dava açmıştı. Facebook açılan davada 10 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Bu davanın düşmesiyle, Facebook belki de milyarlarca dolar tazminat ödemekten kurtuldu.

1340009695_hbr14154d.jpg

Facebook, davacılarla uzlaşma sağladı ve 10 milyon dolar bağış karşılığında davanın düşmesini sağladı. Davanın nedeni ise Beş Facebook üyesinin, sosyal medya ağındaki 'beğenilerinin', kendilerine sorulmadan ve para ödenmeden "sponsorlu haberler" kısmında yayınlanması ile olmuştu.

ABD'de görülen davada, Facebook'un yerel yasaları ihlal ettiği tespit edildi. Üyelerin Facebook sayfalarında beliren bir reklam olan "Sponsorlu Haberler", bu reklamı beğenen bir diğer Facebook üyesinin ismini, profil resmini içeriyor ve bu kişinin gösterilen reklamı "beğendiğini" ifade ediyor. Davacı olan üyeler ise kendi profillerine ait bilgilerin ve beğenilerinin sorulmadan kullanılmasını istemedi.

Analistlere göre anlaşma olmadan bu davayı davacıların kazanması durumunda Facebook binlerce kişiye tazminat ödemek zorunda kalabilirdi. Bu durumdan dolayı Facebook anlaşmayı tercih etti.

Facebook, konu hakkında basına açıklama yapmayı reddetti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.