Facebook'ta bu kadına dikkat! - Page 1

İnternette sahtekârlar tarafından kullanılan en eski yöntemlerden biri olan clickjacking'de kullanıcı, ilgi çekici bir içeriğe yönlendirdiğini iddia eden bir bağlantıya tıklamaya ikna edilir. Ancak hedefteki sitede bahsedilen içerik değil, bir zararlı bulunmaktadır. Saldırganlar bunun için Facebook'un sayfa görünümünü içeren bir ekran görüntüsü kullanabilir.

Facebook'ta bu kadına dikkat! - Page 2

Önlemler: Facebook, clickjacking'i engelleyecek güncellemeler yapsa da, onu aktif olarak önlemenin bazı yolları var. Örneğin size inanması güç şeyler vadeden bağlantılara tıklamayın. Benzer biçimde, "İŞTE KESİNTİSİZ VİDEO" gibi ilgi çekici görünen başlıklara kanmayın. Kaynaklarını tanımadığınız haber sitelerinin bağlantılarına tıklamayın, haberleri tanıdığınız sitelerden okuyun.

Facebook'ta bu kadına dikkat! - Page 3

Şüpheli siteleri her zaman Facebook'a rapor ederek internet topluluğuna katkıda bulunabilirsiniz. Bunun yanında "profilinize kimler baktı" gibi alışılmadık işlevler sunduğunu iddia eden Facebook bağlantılarına tıklamayın. Chrome, Firefox, IE ve Opera'nın son sürümleri, zararlılara karşı koruma işlevlerine sahipler. Bu nedenle güvende kalmak için modern bir tarayıcı kullanmanızda büyük fayda var.

Facebook'ta bu kadına dikkat! - Page 4

Bu saldırıda saldırgan, size Facebook'tan gelmiş gibi görünen bir e-posta veya mesaj gönderiyor ve sizden ek dosyayı açmanızı veya bağlantıya tıklayıp hesabınızı güncellemenizi istiyor. Ancak bu bağlantı, sizi zararlı sitelere götürürken ek dosyalar, PC'nize bulaşacak ve başınızı ağrıtacak virüsler içeriyor. Önlemler: Burada iş aslında size düşüyor. Facebook'un kullanıcılarına istenmeyen e-posta göndermemeye yönelik katı kuralları var. Bu tür sahte e-postalarda genellikle dilbilgisinin kötü olduğuna ve hatalara rastlamanız mümkün. "Facebook takımı"ndan geldiğini iddia eden bir mesaj alırsanız, içerisindeki bağlantılara tıklamamanızı ve onu hemen silmenizi tavsiye ediyoruz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.