Güncel

Facebook'ta bu mesajı paylaşmayın!

Facebook'ta paylaşılan bir mesaj kısa sürede yaygınlaştı. Peki nedir o mesaj?

Facebook'ta bu mesajı paylaşmayın!

Son günlerde Facebook'ta bir mesaj yaygınlaşmaya başladı ve milyonlarca kullanıcıya kısa sürede ulaştı. Paylaşılan mesajda kullanıcılar paylaştıkları içeriklerinin telifinin kendilerinde olduğunu ve izinleri dahilinde kullanılabileceğini söylüyorlar. Ayrıca bu mesajı yazan kullanıcılar otomatik olarak telif hakkının korunmaya başladığına inanıyor.

Paylaşılan mesaj şu şekilde:

"Facebook'un yeni kullanım koşullarına cevaben, tarafıma ait her tür kişisel bilgi, görsel, karikatür, resim, fotoğraf ve videonun telif hakkının (Berner Konvansiyonu uyarınca) bana ait olduğunu beyan ederim. Bunların ticari kullanımı için daima benim onayım gerekli olacaktır!

Bu yazıyı kopyalayıp Facebook duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu, haklarınızı telif hakkı kanunları uyarınca koruma altına alacaktır. Mevcut tebliğ uyarınca bunların ifşası, kopyalanması, dağıtılması, yayımı ya da bu profil ve/veya içeriği temel alınarak aleyhime diğer herhangi bir faaliyette bulunulmasının kesinlikle yasak olduğunu Facebook'a bildiririm. Bahse konu yasaklar, Facebook'un yönlendirmesi ya da kontrolü altında çalışan personel, öğrenciler, temsilciler ve/veya diğer her tür çalışan için de geçerli olacaktır. İşbu profil içeriği özel ve gizli bilgi niteliğinde olup, gizliliğimin ihlali yasalar kapsamında cezai işlem gerektiren bir durumdur (UCC 1 1-308-308 1-103 ve Roma Yönetmeliği).

Facebook, sermayesi halka açık bir şirkettir. Tüm üyelerin buna benzer bir bildirimi profillerinde yayınlamaları önerilir. İsterseniz bu bildirimi kopyalayıp duvarınıza yapıştırabilirsiniz. Bu tür bir bildirimi en az bir kez yayınlamamanız halinde, fotoğraflarınız ve profil durum güncellemeleriniz de dahil olmak üzere profilinizde yer alan öğelerin kullanımına zımnen onay vermiş olursunuz..."

Fakat böyle bir şey yok. Kullanıcılar bu mesajı duvarına yazdığı zaman telif hakları korunmayacak, sadece sahte bir akıma dahil olmuş olacaklar o kadar.

Aslında bu mesaj Facebook'un halka açılmasıyla alakalı bir olay. Halka açılan Facebook'un kullanıcının içeriklerini de aynı şekilde halka açacağını zanneden üyeler kendi duvarında bu iletiyi koyarak korunacağını sanıyor. Facebook'ta kullanıcıların içerikleri, paylaştıkları şeylerin sorumlulukları kendilerine aittir. Eğer üçüncü şahıslardan içeriklerinizi korumak istiyorsanız bunu gizlilik ayarlarınızdan yapabilirsiniz.

Yorumlar
Misafir
listemde birçok kişi paylaşmış ne yazık ki, bişey diyorsun diyor nolcak paylaştım gitti nolur nolmaz havasındalar :)
Cevapla
Misafir
insanlar çok kek
Cevapla
Baran
Bu tip yazılara nasıl inanıyor insanlar anlamıyorum, telif hakkının duvarınıza yazdığınız bir yazıyla korunamayacağı çok bariz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.