Güncel

Facebook’tan 'Oy Veriyorum' butonu

Facebook, insanları seçimde oy kullanmaya teşvik etmek için “Oy Veriyorum” butonu ekliyor.

Facebook’tan 'Oy Veriyorum' butonu

Türkiye bu hafta sonu genel seçime gidiyor ve bu seçimle yeni hükümet belli olacak. Dev sosyal paylaşım sitesi Facebook, kullanıcıların genel seçimlerde oy kullandıkları bilgisini arkadaşlarıyla paylaşmasına imkan sağlayan "Oy veriyorum" butonunu kullanıma sunuyor.

Bu uygulama daha öncede ABD, İngiltere, İskoçya ve Hindistan ile Avrupa Birliği Parlamentosu'ndaki çeşitli seçimlerde kullanılmıştı.  Sosyal ağ, “Oy veriyorum" özelliğini 7 Haziran Genel Seçimleri'nde de kullanıma açacak.

Facebook hesabınıza girdiğiniz zaman haber kaynaklarının en üstünde, "Seçimler bugün. Oy verdiğini paylaş ve daha fazla bilgi al" ifadelerinin yer aldığı bir mesaj göreceksiniz. Mesajın altındaki "Oy veriyorum" butonuna tıklayarak ise hangi partiyi tercih ettiğinizin bilgisini girmeden, oy kullandığınızı arkadaşlarınıza duyurabileceksiniz.

Facebook yetkilileri bu özelliğin, seçimlerde oy kullanımını teşvik amacıyla oluşturulduğunu söylüyor. Nature dergisinin 2012 yılında yaptığı bir araştırmaya göre 2010 yılında gerçekleşen ABD ara seçimlerinde 300 bin seçmen, Facebook arkadaşlarının yaptığı paylaşımları görüp oy vermeye gitmiş, Hindistan'daki seçimlerde ise 4 milyondan fazla kişi, oy kullanmış.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.